6 grudnia br. odbyła się polska premiera filmu
METRO
w reżyserii Antona Megerdicheva

Produkcja – Rosja
Gatunek – katastroficzny
Czas trwania – 126 min
Światowa premiera – 21.02.2013r.
Scenariusz – Denis Kuryshev, Viktoriya Yevseyeva,
na podstawie powieści Dmitriy Safonova pt.„METRO”
Reżyseria – Anton Megerdichev

OBSADA

Sergiej Puskepalis – Garin
Anatoliy Beliy – Konstantinov
Svetlana Khodchenkova – Irina
Anfisa Wistinghauzen – Ksenia
Alexey Bardukov – Denis
Katerina Schpica – Alisa
Elena Panova – Galina
Stanislav Duzhnikov – Mikhail
Sergey Sosnovskiy – Sergeich
Yaroslav Zhalnin – Zimin
Nikolay Ryabkov – Shevchenko

REŻYSER

Anton Megerdichev, urodził się w 1969 roku w Moskwie. W 1978 roku ukończył studia w Moskiewskim Instytucie Transportu (Department automatyki i zdalnego sterowania). Reżyser programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych, reklam, montażysta.

GARIN

Sergiej Vytauto Puskepalis - ur. 15 kwietnia 1966 w Kursku – Rosja. Aktor i reżyser teatralny. Najbardziej znany jest z ról w nagradzanych filmach Prostye veshchi i Jak spędziłem koniec lata, oba w reżyserii Aleksieja Popogrebskiego . Laureat nagrody Nika, dla najlepszego aktora w 2008 r., a także Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora na 60-tym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2010 roku.

Cytaty z aktora:

„Ekstremalna sytuacja, ciekawe charaktery. Myślę, że film spodoba się widzom,”
„Ten film nawiązuje do tego, w jakich warunkach ludzie potrafią przeżyć – dotyczy to zarówno sytuacji, która miała miejsce w metrze, jak i powstałej w rodzinie. Jak ludzie usiłują przeżyć i kim się stają”.

IRINA

Swietłana Chodczenkowa - ur. 21 stycznia 1983 roku, w Moskwie, rosyjska aktorka filmowa i telewizyjna. Polskiej widowni znana między innymi z filmu Mała Moskwa. Za rolę w tym filmie otrzymała w 2008 roku nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Chodczenkowa gra zarówno w produkcjach rosyjskich jak i amerykańskich. Ostatnio można ją było również podziwiać w filmie Wolverine, gdzie wystąpiła obok Hugh Jackmana.

Pierwszy od 25 lat nakręcony w Rosji film katastroficzny.

Akcja filmu rozgrywa się w moskiewskiej, podziemnej sieci metra. Roboty budowlane w centrum Moskwy doprowadzają do rozszczelnienia ściany tunelu między dwoma stacjami. Ku zaskoczeniu wszystkich, w wyniku rozhermetyzowania, do tunelu wpada woda z rzeki Moskwy, a setki pasażerów pociągu zostaje uwięzionych. Gwałtowny strumień wody może spowodować załamanie tuneli metra i co więcej, zniszczenie całego miasta.

Do filmu „Metro” zbudowano unikalne dekoracje – naturalnej wielkości tunel długości 117 metrów, gdzie umieszczono prawdziwe wagony metra. Ponadto zbudowano makiety tunelu i wagonów. Okazało się to konieczne, ponieważ tylko za ich pomocą można było nakręcić zdjęcia tunelu, praktycznie w całości wypełnionego wodą. Ponadto, w specjalnym basenie zbudowano podziemny bunkier, gdzie toczy się podstawowa akcja. Wszystkie dekoracje musiały być hermetyczne, przeznaczone do pracy z wielkimi masami wody. Wcześniej z taką ilością wodny w rosyjskiej kinematografii nikt nigdy nie pracował.

Dla uniknięcia zbytniego obniżenia temperatury ciała, aktorzy grali w specjalnych kostiumach. Nie obeszło się również bez technologii komputerowych i zaangażowania kilkudziesięciu zawodowych kaskaderów.

Zdjęcia do filmu kręcone były też m.in. w Samarze. Prawie przez dwa tygodnie samarskie metro grało rolę metra moskiewskiego. Zdjęcia odbywały się na powstającej stacji Ałabiinskaja, a także w działającym metrze moskiewskim oraz w zajezdni.

DYSTRYBUTOR

HAGI FILM

ul. Buforowa 4a
52-131, Wrocław

___

materiały prasowe dystrybutora
www.hagi.pl

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share