III Międzynarodowy Festiwal Zbliżenia Kultur

18-30 października 2013 r.

***

18 października – piątek

Kino ANTROPOS (Państwowy Muzeum Etnograficzny), ul Kredytowa 1, Warszawa (tel. +48 22 827 76 41)

Dzień filmów ukraińskich

15:00 – „Cienie zapomnianych przodków”, reż. Siergiej Paradżanow, 1964 r. /1 godz. 37 min./

(Mieszkający w położonej w ukraińskich Karpatach huculskiej wiosce Iwan i Mariczka od dzieciństwa są w sobie zakochani. Mimo obopólnej nienawiści ich rodzin, postanawiają być razem. Iwan wyjeżdża, aby zarobić pieniądze na utrzymanie siebie i przyszłej żony. Obiecuje ukochanej, że powróci przed zimą i prosi ją, żeby na niego czekała.

Los chce jednak inaczej…)

17:00 – „Ziemia”, reż. Aleksander Dowżenko, 1930 r. /1 godz. 15 min./

(Jest to ostatni film niemy Dowżenki. Klimat filmu tworzą elementy pozafabularne: filozoficzne dygresje autora, rytmika montażu, przeniesienie problemów w nim zawartych w wymiar ponadczasowy. Pojedyncze obrazy są tak wyraziste, poetyckie, rytmicznie się powtarzające, umieszczone w tak kluczowych momentach, że stają się ogólną metaforą, wyrażającą wzajemne powiązania człowieka i przyrody, pojmowanej jako dobro przyjazne człowiekowi, które trzeba szanować i podziwiać; żyć z nią w harmonii, a nie ujarzmiać – posłanie aktualne dziś jeszcze bardziej, niż w roku 1930.

Mówiąc o pewnej wsi ukraińskiej, o jednym bohaterze czasów kolektywizacji i walki z kułactwem Dowżenko proponuje wspaniały, podniosły, a jednocześnie powszechnie zrozumiały, traktat o człowieku i przyrodzie, o porach ludzkiego życia o relacjach człowiek a środowisko. Walnie pomaga mu w tym dziele poetyka ludowej pieśni operująca kapitalnymi skrótami myślowymi i plastycznymi, pozwalająca za zamknięcie wielości spraw w jednym konflikcie i dramacie.)

18:45 – „Taras Bulba”, reż. Wladimir Bortko, 2009 r. /2 godz. 9 min./

(Film opowiada o zmaganiach Kozaków z Polakami w XVI stuleciu. Tytułowy Taras Bulba to zacięty przeciwnik Polaków, Tatarów i Żydów. Jego syn z kolei jest nieszczęśliwie zakochany w polskiej szlachciance…)

19 października – sobota

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, ul Belwederska 25, Warszawa (tel. +48 22 849 27 30)

15:00 – Wystawa malarstwa polskiego – Grażyna Gowin – jest zodiakalnym bliźniakiem. Zawsze fascynowały Ją farby – paleta barw, za pomocą których można przedstawić świat. Stosuje żywe kolory i złocenia. Motywem przewodnim jest kobieta uosabiająca piękno. Symbolizuje życie, miłość i przyjaźń, to co cenimy najbardziej. Często obok kobiety pojawia się kot. Mityczne zwierzę, któremu przypisuje się wiele znaczeń. Jest strażnikiem domowego ogniska i przypomina nam, że dzielimy świat z innymi istotami, których byt zależy od naszych decyzji…

15:30 – Wystawa prac artystycznych z Ukrainy – Daryna Iaresko – studentka z Ukrainy, studiuje na wydziale artystycznym UMCS na trzecim roku Edukacji artystycznej w zakresie Sztuk plastycznych. Na Ukrainie otrzymała specjalność malarza-ceramisty w MDKT im. M.W. Gogola. Pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 2010 roku w muzeum Davida Guramiszwili w Myrgorodi, kolejne  w muzeum W.Korolenka w Poltawie w 2011 roku, w 2012 roku w „Chatce żaka” w Lublinie, w 2013 roku w galerii „Pod schodami” w Lublinie, a także w wystawie „The Look at the year” w Lublinie (2013).

16:00 – Wystawa gobelin autorstwa Ałły Niepoczełowicz i Natalii Suchowierchowej z Mińska (Białoruś).

16:30 – Foto wystawa pt. „Łączy nas Bug” autorstwa foto-dziennikarki z Brześcia Iriny Szepielewicz (Białoruś).

17:00 – Uroczystość otwarcia Festiwalu

17:30 – Genady Iskhakov – koncert pt. „Dusza i serce, najpiękniejsze piosenki rosyjskie” (Ukończył Akademię Muzyczną w Taszkiencie Wydział Wokalny. Śpiewał w Moskiewskiej Orkiestrze Estradowej Anatolia Krolla i w Filharmonii Wileńskiej. W Polsce mieszka i pracuje od 2004 roku. Aktor warszawskiego Teatru Żydowskiego.)

18:30 – Krystyna Sulżycka – koncert. (pianistka i piosenkarka, absolwentka Akademii Muzycznej w Wilnie, od wielu lat koncertuje w Polsce i za granicą, biorąc udział w licznych festiwalach i konkursach. W siedmiu kolejnych ogólnopolskich festiwalach pieśni w Białymstoku zdobywała pierwsze miejsca lub Grand Prix z nagrodą Marszałka Sejmu RP. Występowała przed polonią wiedeńską i londyńską, śpiewając między innymi pieśni Bułata Okudżawy i Anny German, rosyjskie romanse i poezję Mariny Cwietajewej. W 2009 roku wystąpiła w Art Parku z recitalem romansów rosyjskich „Życie jest miłością”, w 2013 – z recitalem piosenek Anny German „Echo miłości”.)

19:30 – Krzysztof Grabowski – spektakl „Miłka”.  (Spektakl teatru jednego aktora zainspirowany słynnym już dramatem „Piaskownicą” Michała Walczaka. Krzysztof Grabowski odgrywa w spektakularny sposób relację między chłopcem a dziewczynką. Aktor w karykaturalny wręcz sposób ukazuje ułomność popkultury, nieco drwiąco opowiada o inicjacjach między chłopcami a dziewczynkami oraz problemach z tym związanymi. Spektakl grany w czterech wersjach językowych: polskiej, polsko-angielskiej, polsko-rosyjskiej oraz polsko-rumuńskiej. Spektakl zdobył kilka nagród  na międzynarodowych festiwalach w Rosji, Estonii, Mołdawii, Rumunii, Armenii. Obecnie Krzysztof Grabowski jest aktorem Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Polska.)

20:00 – Lech Dyblik –Koncert  pt. „Odessa-Mama”. (Muzyka jest pasją tego charakterystycznego polskiego aktora filmowego, często śpiewa odesskie piosenki, bywa gościem odesskich scen i wiele razy śpiewał w duecie z Aleksiejem Siemieniszczewem,  jak na Ukrainie tak i w Polsce. Najpopularniejsze ostatnie produkcje z udziałem Lecha Dyblika to „Dom zły”  i  „Drogówka”)

W dniu 19.09.2013 w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w przestrzeni publicznej rozmieszczone będą stoiska sprzedaży restauracji BABOOSHKA, Russkiy Gastronom i wiele innych stoisk degustacji i wyrobów regionalnych wyrobów, napojów i rękodzieła.

Kino ANTROPOS (Państwowy Muzeum Etnograficzny), ul Kredytowa 1, Warszawa (tel. +48 22 827 76 41)

Dzień filmów rosyjskich

14:00 – „Bikiniarze”, reż. Walery Todorowski, 2008 r. /2 godz. 11 min./

(Moskwa, połowa lat 50-tych, czasy głębokiego komunizmu. Dorośli z entuzjazmem oddają się utrwalaniu władzy sowieckiej, młodzież rozwija właściwe postawy społeczne w ramach Komsomołu – młodzieżówki komunistycznej. Ład i porządek? Nie do końca! Otóż grupa młodych ludzi, nazywanych Stiliagami z nieskrywanym lekceważeniem traktuje narzucane przez partię wzorce zachowań. Stiliagi na przekór wszystkiemu kolorowo się ubierają, słuchają hałaśliwej muzyki prosto z USA, tańczą boogie, śmieją się i oddają urokom życia. Ten styl bycia przypada do gustu Melsowi, członkowi Komsomołu. Postanawia on zerwać z komunistami i dołączyć do barwnego towarzystwa Stiliag, aby jak oni bawić się, tańczyć i śpiewać, ale przede wszystkim, by znaleźć się jak najbliżej pewnej uroczej dziewczyny i zdobyć jej serce.)

16:30 – „Jak spędziłem koniec lata”, reż. Aleksey Popogrebskiy, 2010 r. /2godz. 4 min./

(Zapis kilku dni z życia dwóch mężczyzn, którzy pracują w rosyjskiej stacji badawczej nad Oceanem Arktycznym. Sergiej to doświadczony, poważnie traktujący swoje obowiązki człowiek, a Pavel jest młodym, znudzonym monotonią praktykantem. Film urzeka niezwykłym klimatem skutych lodem, bezbrzeżnych połaci bieli, na których tle dwie jednostki ludzkie rysują się niczym niegroźne pyłki kurzu.)

19:00 – „Admirał”, reż. Andrei Kravchuk, 2008 r. /2 godz. 3 min./

(Film ukazuje, zakazaną w czasach radzieckich, historię ostatnich czterech lat życia jednego z najwyższych dowódców carskiej armii, admirała Aleksandra Kołczaka, który aż do swojego uwięzienia, walczył o przywrócenie prawowitej carskiej władzy w Rosji. Po ogłoszeniu Rządu Tymczasowego i abdykacji Mikołaja II, Kołczak nie przyjął propozycji bolszewików, aby poprowadzić armię czerwoną. Uformował oddziały tzw. białej armii i rozpoczął wojnę z rewolucją. Jeszcze przed rewolucją poznaje piękną Annę, w której się zakochuje ze wzajemnością.)

Kino MURANÓW, ul. Gen. Władysława Andersa 5, Warszawa (tel. +48 22 635 25 29)

17:00 – „Powrót”, reż. Andriej Zwiagincew, 2003 r. /1 godz. 45 min./

(dramat, produkcja: Rosja, 2003. Ojciec dwóch nastoletnich chłopców wraca po 12 latach do domu. By poznać

swoich synów na nowo, zabiera ich w podróż.)

20 października – niedziela

Kino ANTROPOS (Państwowy Muzeum Etnograficzny), ul Kredytowa 1, Warszawa (tel. +48 22 827 76 41)

Dzień Filmów białoruskich

15:00 – „Nesterka”, zbiór filmów rysunkowych dla dzieci, reż. Igor Wołczek, 2003-2008 rr. /30 min./

16:00 – „Swieżyna z salutem”, komedia, reż. Iwan Pawłow, 2001 r. /1 godz. 15 min./

20:30 – „Twierdza Brześć”, dramat wojenny, reż. Aleksander Kott, 2010 r. /2 godz. 20 min./

29 października – wtorek

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, ul Belwederska 25, Warszawa (tel. +48 22 849 27 30)

19:00 – A. Ostrowski, „Późna miłość”, spektakl Smoleńskiego Państwowego Teatru Dramatycznego im. A. Gribojedowa (Rosja).

30 października – środa

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, ul Belwederska 25, Warszawa (tel. +48 22 849 27 30)

19:00 – A. Aweczenko – „Groźna namiętność”, spektakl w dwóch aktach Smoleńskiego Państwowego Teatru Dramatycznego im. A. Gribojedowa (Rosja).

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share