Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy zaprasza na projekt artystyczno-społeczny

Dwadzieścia lat po/Twenty years after/Двадцать лет спустя

Patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec
Pomysłodawcami projektu są Wydawnictwo Edytor w Legnicy
oraz Fundacja Jacka Głomba „Naprawiacze Świata”

Dwadzieścia lat po/Twenty years after/Двадцать лет спустя to trzydniowy cykl artystyczno-społeczny, którego celem jest spotkanie byłych i aktualnych mieszkańców Legnicy – spotkanie ponad podziałami. Wspólna przeszłość i teraźniejszość, widziane głównie przez pryzmat sztuki, odsłonią swoje głębsze oblicze, a wspomnienia snute podczas Biesiady przywołają tamten świat, z jego różnymi twarzami.

Podstawową ideą projektu jest SPOTKANIE. Ponad podziałami, ponad ideologiami, przywołujące historię, przede wszystkim tą ludzką, indywidualną. Nie chcemy zapominać, w jakim historycznym czasie Rosjanie byli w Legnicy i dlaczego nasze miasto nazywa się do dziś Małą Moskwą. Ale nie chcemy tego wypominać.

Chcemy POROZMAWIAĆ o tym co dobre i co złe. Niech rozmawiają ludzie, wśród nich artyści o konkretnej, wyrazistej opinii: – dokumentalny Teatr.doc z Moskwy, który swoje opowieści układa z osobistych relacji, buntownicza kapela „Leningrad”, kontestująca od lat „jedynie słuszną ideologię”. Nie będzie to więc nostalgiczno-sentymentalny powrót do tamtych czasów, ale poważana, nie pozbawiona wyrazistych sądów, rozmowa. (…)

Jacek Głomb
Dyrektor Teatru im. H. Modrzejewskiej

PROGRAM

13 września (piątek)

11.00 – konferencja „Wyjdą, nie wyjdą” (pod patronatem honorowym przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP,  Grzegorza Schetyny) – Scena Gadzickiego

Spotkanie, w którym uczeni, wojskowi, politycy będą dyskutować o rozmaitych aspektach obecności Armii Radzieckiej w Legnicy, Polsce, Niemczech. W rozmowie wezmą udział historycy: prof. Andrzej Paczkowski i dr Andrzej Grajewski, gen. Zdzisław Ostrowski, a także dr Jörg Morré, szef Muzeum Niemiecko-Rosyjskiego w Berlinie.

13.30 – prezentacja Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia – Scena Gadzickiego

18.00/19.30 – pokaz filmu dokumentalnego „Europa Środkowa idzie na wolność” w reżyserii Mirosława Jasińskiego – Scena Gadzickiego

Film Mirosława Jasińskiego – legendy „Solidarności Polsko-Czechosłowackiej” –  przedstawia kluczowe wydarzenia polityczne, które miały miejsce w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech na początku lat 90. oraz przyczyniły się do utworzenia Trójkąta Wyszehradzkiego, a tym samym – usunięcia wojsk radzieckich z regionu. Pokazuje on jak dawne, często nieformalne, kontakty oraz współpraca ruchów opozycyjnych przyczyniły się do uwolnienia się krajów Europy Środkowej spod wpływów Związku Radzieckiego.

18.00/19.30 – premiera spektaklu „Rzeczy” Teatru doc.  z  Moskwy – Scena na Nowym Świecie

Spektakl „Rzeczy”  Teatru.doc z  Moskwy to opowieść, podzielona na obrazy. Każdy obraz jest poświęcony konkretnej rzeczy, która ma lub miała swoje miejsce w Legnicy w czasach pobytu wojsk radzieckich. Należy do żolnierza radzieckiego lub wiąże losy Polaka i Rosjanina. Chcemy porozmawiać o tym, gdzie znikła ta historia, symbolem której były te rzeczy…

14 września (sobota)

12.00 – pokaz grup rekonstrukcyjnych z różnych epok historycznych – Park Miejski

Formacje wojskowe z różnych epok – pokaz rekonstruujący wydarzenia wojenne zaczerpnięte z historii Legnicy

17.00 – spotkanie  aktualnych i byłych mieszkańców Legnicy – Polaków, Rosjan, Ukraińców, Białorusinów – biesiada wspomnieniowa – Szkoła Podstawowa nr 10 (dawna szkoła radziecka)

20.00 – koncert zespołu „Leningrad” – Park Miejski

Koncert założonej w 1997 roku legendarnej grupy, której liderem jest charyzmatyczny Siergiej „Sznur” Sznurow. Charakterystyczna dla tego zespołu jest różnorodna, często „ostra” muzyka, z użyciem dużej liczby instrumentów dętych, oraz buntownicze teksty. Twórczość zespołu stała się manifestem pokolenia walczącego z ponurym, niedemokratycznym obliczem współczesnej Rosji.

15 września (niedziela)

12.00 – raport z podzielonego miasta (prezentacja wyników badań etnograficznych z lat 2010-2013) – Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, dr Zuzanna Grębecka i jej uczniowie – Caffe Modjeska

15.00 – kino teatralne – Scena Gadzickiego

„Ballada o Zakaczawiu” (teatr telewizji)

„Mała Moskwa” (film)

„Wschody i Zachody Miasta” (teatr telewizji)

Film i teatry telewizji, które układają się w swego rodzaju legnicką trylogię. „Ballada o Zakaczawiu” – telewizyjna wersja słynnego spektaklu o powojennej historii legnickiej „dzielnicy cudów”, „Mała Moskwa” – film o wielkiej, tragicznej miłości Rosjanki i Polaka w czasach zimnej wojny oraz „Wschody i Zachody Miasta” – epicka opowieść o dwudziestowiecznej Legnicy, widzianej z perspektywy teatralnej sceny.

ZAPRASZAMY!

___

materiały nadesłane
www.teatr.legnica.pl