Kilka tygodni temu do sieci trafił zwiastun filmu Stalingrad. Reżyserem obrazu jest syn słynnego reżysera i aktora radzieckiego Siergieja Bondarczuka – Fiodor Bondarczuk, twórca m.in. 9 kompanii, którą zadebiutował jako reżyser w 2005 roku. Dwa lata wcześniej odebrał nagrodę Teffy, będącą rosyjskim odpowiednikiem amerykańskiej Emmy.

Za scenariusz do filmu Stalingrad odpowiedzialny jest Ilja Tilkin. Jak sam podkreśla, jego scenariusz nie ma żadnego źródła literackiego. Tilkin studiował pamiętniki uczestników bitwy o Stalingrad, muzealne archiwa, dokumenty i nagrania relacji uczestników bitwy.

Akcja rozgrywa się w 1942 roku, gdy wojska niemieckie zajmują brzeg rzeki Wołgi. Po tym jak radzieckim wojskom nie udaje się przeprowadzić kontrofensywy, zostają one zmuszone do odwrotu. Jednak grupa żołnierzy dociera do brzegu opanowanego przez nieprzyjaciela i znajduje  schronienie w jednym z domów. To właśnie tam żołnierze spotykają młodą kobietę. Niemcy zajęli jej dom, a ona sama nie zdążyła opuścić linii frontu. Od tego momentu żołnierze postanawiają chronić dziewczynę za wszelką cenę. Na tle najbardziej krwawej bitwy w dziejach ludzkości rozgrywa się historia miłosna. Warto podkreślić, że pierwowzorem domu w którym żołnierze znajdują schronienie jest legendarny Dom Pawłowa w Stalingradzie.

Główne role w filmie grają m.in. August Diehl, Piotr Fiodorow, Dmitrij Łysienkow, Aleksiej Barabasz, Andriej Smoljakow, Oleg Volgu, Janina Studilina, Maria Smolnikova, Thomas Kretschmann, Heiner Lauterbach.

Ścieżkę dźwiękową do filmu skomponował Angelo Badalamenti, amerykański kompozytor znany ze swojej współpracy z Davidem Lynchem przy takich filmach jak Blue Velvet, saga Twin Peaks czy Mulholland Drive.

Promocją filmu na świecie zajmuje się Studio Sony. Będzie to pierwszy w historii rosyjskiego kina film w technologii IMAX 3D, jego budżet wynosi 30 mln dolarów. Premierę filmu zaplanowano na październik 2013 roku. Reżyser filmu zdecydował, że pierwszymi widzami będą mieszkańcy Wołgogradu – miasta, któremu w 1925 roku na cześć Stalina nadano nazwę Stalingrad. Władze miasta poinformowały, że na czas uroczystości związanych m.in. z obchodami rocznicy bitwy stalingradzkiej oficjalną nazwą miasta będzie znów Stalingrad.

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego trailera filmu Stalingrad

Oprac. Paula Obara

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share