Dystrybutor VIVARTO Sp. z o.o.

zaprasza na upojną komedię w rytmie disco

RUSSENDISKO

Tytuł oryginalny: RUSSENDISKO

w reżyserii Oliviera Ziegenbalga

PREMIERA 19 LIPCA 2013


Twórcy filmu:

Scenariusz : Oliver Ziegenbalg
na podstawie prozy Russendisko Wladimira Kaminera
Zdjęcia: Tetsuo Nagata
Montaż: Peter R. Adam
Muzyka: Lars Löhn
Scenografia: Christian M. Goldbeck
Produkcja: Arthur Cohn, Christoph Hahnheiser, Stefan Gärtner

Występują:

Matthias Schweighöfer Vladimir
Friedrich Mücke Mischa
Christian Friedel Andrej
Peri Baumeister Olga
Susanne Bormann Hanna
Pheline Roggan Helena
Rainer Bock pan Kaminer
Christian Wewerka  Lermontow
Imogen Kogge pani Kaminer
Kathrin Angerer Ilona
Jule Böwe Jule
Tyron Ricketts Francois

i inni

„Russendisko” to brawurowa komedia w rytmie rosyjskiego disco o miłości, przyjaźni, marzeniach i poszukiwaniu szczęścia oraz spełnienia. To połączenie „Good Bye Lenin” i „Amelii”, wypełnione młodzieńczą energią i entuzjazmem.  Pełne radości i humoru orzeźwiające spojrzenie na początek lat. 90.

Zmęczony komunizmem świat budzi się do życia. Jest lato 1990 roku i niedawno upadł berliński mur. Trzej przyjaciele z Moskwy – Vladimir, Misza i Andriej przyjeżdżają do niemieckiej stolicy. Jest w nich wiele wiary i pozytywnej energii mimo problemów z uzyskaniem karty stałego pobytu i brakiem pieniędzy. Pragną tego, co każdy chłopak w ich wieku, czyli chcą być gwiazdami rocka, poznawać piękne kobiety i imprezować do bladego rana. Snując marzenia, palą ogromne ilości papierosów i wypijają mnóstwo piwa. To ostatnie zajęcie nieoczekiwanie staje się ich pierwszym krokiem do sukcesu. Sprzedają zebrane puszki  a uzyskane pieniądze „inwestują” w rozprowadzanie papierosów i alkoholu. Prawdziwy przełom w ich życiu następuje, gdy postanawiają otworzyć klub nocny z rosyjską muzyką disco, który z miejsca staje się ulubioną rozrywką Berlińczyków.

Scenariusz filmu powstał na podstawie cyklu bestselerowych opowiadań Wladimira Kaminera wydanych w 2000 roku. Trudne zadanie zebrania wielu wątków w spójną opowieść powiodła się na tyle, że Kaminer  miał wykrzyknąć po obejrzeniu obrazu: „Dokładnie tak to było”. Dynamizm filmu podkreślają świetne zdjęcia – barwny kalejdoskop zmieniających się planów i ujęć, nasyconych kolorami. Ich autorem jest Tetsuo Nagata – wielokrotnie nagradzany autor zdjęć m. in. do filmów Istota, Bazyl. Człowiek z kulą w głowie czy Niczego nie żałuję. Edith Piaf.

Sobotnie rosyjskie wieczory pod nazwą Russendisko do dziś cieszą się olbrzymią popularnością w berlińskim klubie Kaffe Burger. Równie dobrze przez widzów odbierana jest zwariowana komedia pokazująca początki tego miejsca.

Oliver Ziegenbalg o swoim filmie:

Bardzo trudnym zadaniem było ułożenie, z wielu opowiadań Wladimira Kaminera, spójnego scenariusza. Inspiracją przy jego budowie był dla mnie film „Amelia”, w którym mnóstwo wątków łączy postać samej Amelii. W „Russendisko”  główny bohater scala przeżycia wszystkich pozostałych postaci.

„Russendisko” spontanicznie stał się moim debiutem reżyserskim. Nie zadałem sobie wówczas pytania: „Czy jesteś gotowy”? Gdybym to zrobił – nie byłbym. Wszystko podyktowały moje emocje i pełna energii praca aktorów.

„Die Filmstarts”, 27 marca 2012

____

materiały prasowe dystrybutora

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share