Teatr Polonia w Warszawie zaprasza na kolejne spektakle

BABA CHANEL Nikołaja Kolady

w reżyserii Izabelly Cywińskiej

9 kwietnia 2013, godz. 19.30
12-13 kwietnia 2013, godz. 19.30
9-10 maja 2013, godz. 19.30
TEATR POLONIA
Duża Scena
ul. Marszałkowska 56
Warszawa

PREMIERA ODBYŁA SIĘ 5 KWIETNIA 2013 R. W TEATRZE POLONIA

Czas trwania: 75 minut (bez przerwy)

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Scenografia, kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Kierownictwo muzyczne: Jacek Kita
Światło: Adam Czaplicki, Adam Kłosińki
Asystent scenografa i kostiumologa: Małgorzata Domańska
Asystent reżysera i producent wykonawczy: Marta Więcławska

Obsada: Barbara Horawianka, Elżbieta Jarosik, Sławomira Łozińska (aktorka teatru Narodowego),
Maria Maj, Maria Mamona, Dorota Pomykała, Przemysław Bluszcz

Rosja daleka od przepychu i wielkich idei, Rosja zredukowana do  poniżonego człowieka, oto świat  Nikołaja Kolady, obrońcy skrzywdzonych. Kolada (rocznik 1957) uchodzący za najwybitniejszego dramatopisarza współczesnej Rosji urodził się w kazachskim sowchozie, ukończył szkołę teatralną, pokazał się jako aktor i reżyser.

Kolada jest autorem wielu sztuk, którymi odcisnął tak silne piętno na rosyjskiej dramaturgii lat dziewięćdziesiątych, iż nazywa się ten okres dekadą Kolady. Najpopularniejsza w Polsce jego sztuka to Merylin Mongoł. Izabella Cywińska ma na swoim koncie realizację tego tekstu dla Teatru Telewizji, teraz zaś po raz drugi – tym razem w Teatrze Polonia – reżyseruje tekst Kolady. Baba Chanel to jedna z ostatnich jego sztuk, tragikomedia. Przy okazji  premiery sam Kolada powiedział: „Kocham starych ludzi, inaczej bym tej sztuki nie napisał. Stary człowiek i dziecko maja wiele wspólnego. Dziecka nie karcimy za to, że wzięło kamień i rzuciło w okno, staremu trzeba wiele wybaczyć. Każdy z nas, w każdym wieku pragnie szczęścia, żyć pięknie, godnie i aktywnie”.

Dlatego bohaterki Baby Chanel – pięć starych kobiet, członkiń chóru Olśnienie, zebranych na uroczystości dziesięciolecia zespołu – cieszą się życiem, bawią, piją i wierzą w dobrą przyszłość. Przez chwilę chcą być szczęśliwe, zapomnieć o okrutnej prawdzie życia: starości, samotności, biedzie. Poprzebierane w ludowe stroje, smakując potrawy specjalnie przez siebie na tę okazję przygotowane, czekają na kierownika zespołu młodego Siergieja, harmonistę.

Wszystkie się w nim podkochują, a on… przyprowadza Rozę: młodszą i biorącą aż półtorej oktawy śpiewaczkę. Wywołuje to żywą reakcję i ma daleko idące konsekwencje.

Dużo żartów, śmiechu, zabawy, a pod tym wszystkim rosyjska otchłań.

W najnowszej premierze Teatru Polonia zwraca uwagę starannie dobrana obsada: na scenie zobaczymy m.in. znaną z wielu ról stworzonych w spektaklach Kazimierza Dejmka czy Jana Englerta Barbarę Horawiankę, Sławomirę Łozińską, której popularność przyniosły role stworzone w sztukach wyreżyserowanych przez choćby Kazimierza Kutza czy Jerzego Grzegorzewskiego, związaną na co dzień z TR Warszawa Marię Maj czy aktorkę Teatru Starego w Krakowie – Dorotę Pomykałę oraz Elżbietę Jarosik, lubianą aktorkę teatralną, która sympatię widzów telewizyjnych zyskała swoją rolą w serialu „Niania”. Jedyna postać męską kreuje Przemysław Bluszcz, znany choćby z filmu „Być jak Kazimierz Deyna”.

***

BABA CHANEL (zdjęcia ze spektaklu)

Rezerwacje:
tel. 22 622 21 32, 22 589 52 00
fax: 22 589 52 06

Rezerwacje e-mail:

e-mail 

___

materiał teatru
zdjęcia ze spektaklu „Baba Chanel” fot. Robert Jaworski
www.teatrpolonia.pl

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share