TOMASZ KIZNY – PROJEKT „WIELKI TERROR”
WSPÓŁPRACA DOMINIQUE ROYNETTE

„Wielki Terror” to projekt zrealizowany przez fotografa Tomasza Kizny poświęcony pamięci ofiar stalinowskiej zbrodni przeciwko ludzkości popełnionej w ZSRR w latach 1937-38.  5 marca, w dniu 60. rocznicy śmierci Stalina, odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć w Centrum Artystycznym „Fabryka Trzciny” w Warszawie. W tym dniu ukaże się także album „Wielki Terror” w wersji elektronicznej.

Jeden z najlepszych polskich fotoreporterów Tomasz Kizny w projekcie „Wielki Terror” mierzy się z wydarzeniami z lat 30. XX wieku – apogeum stalinowskiego terroru w Związku Radzieckim, kiedy w czasie 15 miesięcy zamordowano 750 tys. ludzi. W książce, która powstała we współpracy z Dominique Roynette, znalazły się zdjęcia i teksty Tomasza Kizny, fotografie archiwalne oraz teksty autorstwa Sylvie Kauffmann, Arsienija Roginskiego i Nicolasa Werth’a.

Album składa się z  trzech części. Pierwsza przedstawia fotografie ofiar terroru zrobione przez sowiecką policję polityczną NKWD w moskiewskich więzieniach w latach 1937-1938, na krótko przed egzekucją. Druga część dokumentuje odkryte w latach 90. XX wieku miejsca kaźni NKWD – to współczesne zdjęcia miejsc egzekucji i grobów ofiar, których położenie przez dziesięciolecia było trzymane w tajemnicy.  Trzecia część to portrety Rosjan,   których rodzice zostali zamordowani w czasie „Wielkiego Terroru”. Portretom towarzyszą wybrane fragmenty wywiadów.

Na projekt „Wielki Terror” składa się również cykl wystaw, podczas których będzie można obejrzeć zdjęcia Tomasza Kizny  – 5 marca zostanie otwarta wystawa w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie, a 7 marca – w Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach. Prezentacja książki odbędzie się także 13 marca w Paryżu, w galerii fotografii La Bal. Planowane jest również otwarcie wystawy w Berlinie, Pradze i Moskwie.

Książka w języku polskim wyjdzie nakładem Agory SA, wydawnictwa Bellona oraz Narodowego Centrum Kultury, a w  języku francuskim nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc w Lozannie.

Album „Wielki Terror” będzie do kupienia od 5 marca w wersji elektronicznej w formacie ePUB lub MOBI na Publio.pl i w wersji tradycyjnej na www.kulturalnysklep.pl, a od 12 marca w sieci sklepów Empik oraz w wybranych salonach prasowych.

Projekt został zrealizowany przez Tomasza Kizny w Federacji Rosyjskiej, na Ukrainie i Białorusi w latach 2008-11 i sfinansowany ze środków niemieckich fundacji: Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur Gerda Henkel Stiftung pod patronatem: Wissenschaftskolleg zu Berlin – Institute for Advanced Study przy współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem „Memoriał” w Moskwie.

Tomasz Kizny, niezależny fotograf i dziennikarz, jeden z założycieli Agencji Fotograficznej „Dementi”,  która powstała po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1982 roku i działała do 1989 roku. W latach 90. zrealizował projekt fotograficzny poświęcony obozom Gułagu w ZSRR, którego główne wątki zostały opublikowane w książce „Gułag” (Paryż 2003, Hamburg, Madryt, Mediolan, Nowy Jork, 2004, Moskwa, 2007).  W latach 2008-11 pracował w Rosji na Ukrainie i Białorusi nad projektem „Wielki Terror”, w wyniku którego powstała książka.

Dominique Roynette, graficzka, w latach 1981-1989 pracowała w dzienniku „Libération”, od 1989 do 1994 brała udział w tworzeniu „Gazety Wyborczej”, w latach 1995-2004 pełniła funkcję dyrektora artystycznego gazety „Le Monde”. Jest współautorką albumu „Gułag”.

____
źródło: inf. prasowa /www.agora.pl

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share