Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera już na stałe zagościł w kulturalnym kalendarium Warszawy. Organizator wydarzenia – Fundacja Shalom – zadbała o to, by każdy odnalazł coś dla siebie. Program festiwalu obfituje w nietuzinkowe premiery i spektakle o tematyce żydowskiej.

Organizatorzy zapraszają m.in. na teatralną i muzyczną podróż z Rosji przez Paryż do Ameryki, czyli Bella. The Colour of Love/Bella – Kolor miłości, reż. Danny Grossman (31.08. godz. 19.00, cena: 40-50 zł, Duża scena Teatru Żydowskiego). Ten muzyczny spektakl w wykonaniu divy jidysz – Theresy Tovy oraz pianisty i kanadyjskiego kompozytora Matta Herskowitza, zainspirowany jest życiem Belli Chagall – żony i muzy Marca Chagalla. Przedstawienie przenosi nas do świata artystki żyjącej w cieniu jednego z największych malarzy XX wieku. Oglądamy miłość i sztukę widzianą oczami Belli Chagall. Opowiada ona o swoich doświadczeniach i uczuciach. W musicalu zostały również ukazane w ciekawy sposób zawiłe niuanse małżeństwa Belli i Marca. Theresa Tova uwielbiana jest za zmysłowy głos i spontaniczny dowcip, z wielką swobodą występuje w kameralnych i prestiżowych klubach jazzowych Toronto, Montrealu, Paryża i Luksemburga. Doskonale łączy jazzowe brzmienie z żydowskim folklorem i najnowszymi szlagierami. Spektakl będzie tłumaczony symultanicznie.

Na Festiwalu nie zabraknie również wydarzeń przygotowanych przez Teatr Żydowski specjalnie dla festiwalowej publiczności. Wśród atrakcji teatralnych znajdzie się musical Ach! Odessa – Mama… (25.08. godz. 19.00, cena: 60-70 zł, Duża scena Teatru Żydowskiego), który premierę miał 9 czerwca br. Przedstawienie wyreżyserował Jan Szurmiej, muzykę stworzył Hadrian Filip Tabęcki – kompozytor m.in. Rock Opery Krzyżacy i opery Dzień Świra. Musical ukazuje romantyczny świat bandyckiej Mołdawanki na początku XX w. poprzez historię Beni Krzyka, legendarnego bandyty z Odessy. Oparty jest na „błatnych pieśniach”, będących prostą opowieścią o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiony siarczystym poczuciem humoru. Drugim ważnym wydarzeniem Teatru Żydowskiego będzie widowisko muzyczne pt. Tradycja (02.09. godz. 18.00, cena: 60-70 zł, Duża Scena Teatru Żydowskiego) w reżyserii Szymona Szurmieja, ukazujące tradycje żydowskie w kontekście kultur od lat z nią związanych: polskiej, cygańskiej i rosyjskiej. Na scenie zobaczymy typowe dla kultury żydowskiej obrzędy m.in. wesele czy szabas. Usłyszymy także pieśni chasydzkie, a tancerze zaprezentują tańce charakterystyczne dla wszystkich czterech narodów.

Podczas Warszawy Singera swoją premierę będą miały również małe formy teatralne przygotowane specjalnie na Festiwal, a wśród nich spektakl Mandelsztam (26.08. godz. 16.00, cena: 20 zł, Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro) w reżyserii Doroty Ignatjew. Mandelsztam to spektakl poetycko-muzyczny, oparty na życiu i twórczości Osipa Mandelsztama, będący próbą uchwycenia dramatyzmu ostatniej drogi poety – dysydenta, Rosjanina – skazanego na powolną śmierć w łagrze.

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal Warszawa Singera jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji, gromadzącym co roku od ośmiu lat najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer – Dyrektor Generalny Fundacji Shalom. Od pierwszej edycji Festiwal Singera dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami – National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach. Poza Festiwalem Singera do głównych inicjatyw fundacji należą takie projekty jak m. in. Centrum Kultury Jidysz, Żydowski Uniwersytet Otwarty czy Uniwersytet III Wieku.

30 lipca ruszyła sprzedaż biletów na część odpłatną, a 6 sierpnia zaczęła się dystrybucja wejściówek na część nieodpłatną! Zakup i odbiór biletów możliwy jest w kasie Teatru Żydowskiego i na stronie www.eventim.pl. Dokładny program i aktualne informacje dostępne są na oficjalnej stronie festiwalu: www.festiwalsingera.pl oraz w katalogu festiwalowym. Tegoroczny katalog festiwalowy oraz bilety do nabycia w Biurze Festiwalowym (Plac Grzybowski 12/16, od 10.00 do 17.00), do czego Organizatorzy gorąco zachęcają!

Na facebookowym fanpage’u na fanów czekają aktualności i quiz, w którym do wygrania są wejściówki na część biletowaną www.facebook.com/FestiwalSingera.

STRONA OFICJALNA FESTIWALU

___

materiały prasowe

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share