Na zakończonej 6 lipca 2012 roku 36. sesji UNSECO, która odbyła się w Petersburgu, na Listę Światowego Dziedzictwa wpisano 26 nowych obiektów. Wśród nich znalazł się m.in. Park Narodowy Lenskie Słupy (Ленские столбы), położony w Republice Sacha (Jakucja) w basenie rzeki Leny.

Rezerwat zajmuje powierzchnię około 500 tys. hektarów, jednak uwagę turystów przykuwają formacje skalne – Lenskie Słupy – mogące osiągać wysokość ponad 100 metrów. Przyczyną ich powstania (około 530 mln lat temu) była erozja spowodowana przez duże w skali roku wahania temperatury – od -60° C w okresie zimowym do +40° C latem.

Na tegorocznej sesji UNESCO Komitet Dziedzictwa Narodowego odrzucił wniosek o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO tzw. „Rosyjskich Kremlów” – pomników architektonicznych-fortec budowanych jedynie w Rosji, m.in. w Astrachaniu, Pskowie i Ugliczu.

Paula Obara

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share