Po sześciu latach zakończyły się zdjęcia do filmu Wij: Powrót (Вий: Возвращение) na motywach utworu Nikołaja Gogola. Premiera filmu w reżyserii Olega Stepczenki, nakręconego w wersji 3D, zaplanowana jest na początek 2013 roku.

Autorzy filmu podkreślają, że w swojej pracy opierali się na pierwszym rękopisie Gogola, którego czytelnicy nigdy nie poznali, a który diametralnie różni się od znanego wszystkim opowiadania pisarza.

W filmie pojawi się również nowy bohater, naukowiec Jonathan Grin, który ma pomóc widzowi zrozumieć wszystkie wydarzenia rozgrywające się wokół Choma i wiedźmy. Prototypem dla Grina stał się znany francuski podróżnik i kartograf Guillaume Le Vasseur de Beauplan, który w latach czterdziestych XVII wieku przebywał na ziemiach Małorosji, badając te tereny.

W rolach głównych wystąpią m.in.: Jason Flemyng (jako Jonathan Grin), Aleksiej Pietruchin (Choma), Walerij Zołotuchin, Lew Durow, Nina Rusłanowa oraz znany z filmów Powrót do przyszłości i Rodzina Adamsów Christopher Lloyd.

Zdjęcia do filmu kręcono w Czechach. Premiera filmu miała odbyć się w marcu 2009 roku, jednocześnie z obchodami 200. rocznicy urodzin Gogola, jednak z przyczyn technicznych przekładano ją już kilkakrotnie.

___

inf. własna RR

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share