Prezentujemy polski plakat do filmu Faust w reżyserii Aleksandra Sokurowa
Film zdobył 1 miejsce na Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK oraz 1 miejsce na Festiwalu w Wenecji
Fausta będzie można zobaczyć tylko w kinach studyjnych w całej Polsce od 24 lutego
Dystrybutorem filmu w Polsce jest AURORA FILMS S.C

Reżyseria – Aleksander Sokurow
Historia – Jurij Arabow
Scenariusz – Aleksander Sokurow, Marina Korenewa
Zdjęcia – Bruno Delbonnel
Scenografia – Elena Żukowa
Kostiumy – Lidia Kriukowa
Montaż – Jörg Hauschild
Charakteryzacja – Tamara Frid
Muzyka oryginalna – Andriej Sigle
Produkcja – Andriej Sigle

W rolach głównych:

Johannes Zeiler – Faust
Anton Adasiński – lichwiarz
Izolda Dyszak – Małgorzata
Georg Friedrich – Wagner
Hanna Schygulla – żona lichwiarza
Antje Lewald – matka Małgorzaty
Florian Brückner – Walenty
Sigurdur Skulasson  – ojciec Fausta
Maxim Mehmet – przyjaciel Walentego

O filmie

Swobodnie zainspirowany opowieścią Goethego Aleksander Sokurow radykalnie reinterpretuje dobrze znany mit. Faust jest u niego myślicielem, buntownikiem i pionierem, ale też anonimowym człowiekiem z krwi i kości, napędzanym przez wewnętrzne impulsy chciwości i żądzy. To ostatnia część tetralogii Sokurowa o ludziach władzy. Bohaterami poprzednich części byli: Hitler, Lenin i japoński cesarz Hirohito.

Faust jest filmem, który na zawsze odmieni twoje życie…

Faust Sokurowa nie jest adaptacją tragedii Goethego w zwyczajnym znaczeniu tego słowa. Reżyser stara się czytać między wierszami utworu. Jaki jest kolor świata, który sprzyja narodzinom wielkich idei? Jak on pachnie? W świecie Fausta panuje zaduch: plany zburzenia globalnego porządku rodzą się w ciasnej przestrzeni, w której drepcze. Jest myślicielem, wyrazicielem idei, przekazicielem słów, spiskowcem, marzycielem. Anonimowym człowiekiem, kierującym się prostymi instynktami: głodem, chciwością, pożądaniem. Nieszczęśliwą prześladowaną istotą, która rzuca wyzwanie Faustowi Goethego. Po co przystawać, kiedy można iść dalej? Dalej i dalej, coraz szybciej  – nie zauważywszy, że czas się zatrzymał.

A wy też przeminiecie.

Uwagi reżysera

Faust to ostatnia część tetralogii kinowej Aleksandra Sokurowa, traktującej o naturze władzy. Bohaterowie pierwszych trzech filmów to prawdziwe postaci historyczne: Adolf Hitler („Moloch”, 1999), Włodzimierz Lenin („Cielec”, 2000) oraz Cesarz Hiroshito („Słońce”, 2005). Symboliczna postać Fausta dopełnia galerii postaci wielkich hazardzistów, którzy przegrali najważniejsze zakłady w swoim życiu.

Faust jest ewidentnie nie na miejscu w tej galerii portretów – niemal wyciągnięta z lamusa postać literacka, której przygody oparto na prostej intrydze. Co go łączy z tymi realnymi postaciami, które wspięły się na szczyty władzy? Miłość do słów, którym łatwo zawierzyć, i patologiczny brak poczucia szczęścia w codziennym życiu. Zło się powiela, a Goethe uchwycił jego esencję : „Najniebezpieczniejsi są ci, którzy nie mają nic do stracenia”.

_____

materiały promocyjne dystrybutora
www.aurorafilms.pl

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share