Rosyjski pisarz i scenarzysta, Władimir Żeleznikow, został laureatem rosyjskiej nagrody literackiej im. Aleksandra Grina. Wręczył ją gubernator Obwodu Kirowskiego, Nikita Biełych.

Władimir Żeleznikow urodził się w 1925 roku. Jest absolwentem Instytutu Literackiego im. Gorkiego. Jego debiutancka książka – «Разноцветная история» – została opublikowana w 1960 roku. Żeleznikow jest również autorem takich powieści, jak Dziwak z szóstej B, Każdy marzy o psie, Straszydło, oraz autorem i współautorem scenariuszy do wielu filmów.  Od 1988 roku jest dyrektorem artystycznym wytwórni filmowej «Глобус», emitującej filmy dla dzieci. Dwa razy został laureatam Nagrody Państwowej ZSRR – za scenariusze do filmów Straszydło i Dziwak z szóstej B.

Nagroda im. Aleksandra Grina przyznawana jest od 2000 roku za wkład w rozwój literatury ojczystej, stworzenie dzieła mającego szczególne znaczenie, czy za całokształt twórczości. Pretendujący do nagrody utwór powinien być poświęcony nastolatkom i młodzieży lub adresowany do nich.

___________

plakat z filmu „Straszydło” (Чучело), www.filmweb.pl

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share