W tym roku odbędzie się XX edycja jednego z większych rosyjskich festiwali filmowych Киношок, w którym biorą udział reprezentanci ze Wspólnoty Niezależnych Państw oraz krajów nadbałtyckich – Łotwy, Litwy i Estonii. Najważniejszym zadaniem, w ramach organizowanego wydarzenia, jest popularyzacja kina rodzimego, jak i odnalezienie oraz wsparcie utalentowanych kinematografów, pracujących w kinie określonego gatunku. Impreza potrwa od 11 do 20 września w Anapie, porcie w Kraju Krasnodarskim nad Morzem Czarnym, gdzie poza głównym pokazem filmów odbędą się spotkania z artystami oraz pozakonkursowe pokazy kinowe na otwartych placach miasta.

W konkursie głównym bierze udział pięć produkcji rosyjskich Дом на обочине, И не было лучше брата, Презумпция согласия, Шапито-шоу, Я тебя. To całkiem niezły wynik, ponieważ filmy będą konkurowały z jeszcze dziewięcioma filmami z 10 krajów:

«Анархия в Журмунаи» Саулюса Друнги (Litwa)

«Бута» Ильгара Наджафа (Azerbejdżan)

«Жиде. Нежданная любовь» Сабита Курманбекова (Kazachstan)

«Мне без тебя не жить» Левана Тутберидзе (Gruzja)

«Письма ангелу» Сулева Кеэдуса (Estonia)

«Риэлтор» Адильхана Ержанова (Kazachstan)

«Свинец» Зульфикара Мусакова (Uzbekistan)

«Скитание» Аршалуйса Арутюняна (Armenia)

«Танец втроем» Арвидса Криевса (Łotwa)


Tradycyjnie w ramach festiwalu odbędą się dodatkowo jeszcze cztery konkursy: filmów krótkometrażowych Границы шока, rozrywkowych filmów telewizyjnych ТВ-Шок, dla dzieci КиноМалыШок oraz konkurs specjalny Неформат. W skład jury konkursu filmów pełnometrażowych w tym roku weszli: dyrektor Narodowego Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie Irona Antonowa, reżyser teatralny Roman Wiktjuk, pisarze Wiktor Jerofiejew oraz Władimir Makanin, poeta Andriej Bykow, artysta kinowy i teatralny Paweł Kapliewicz, reżyser Władimir Dostal oraz znawca muzyki Światosław Belza.

Trzeci raz z kolei na festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszy wspólny projekt kinowy. Tegoroczne jury, pod przewodnictwem prezydenta festiwalu Wiktora Mierieżko zapoznaje się z propozycjami i wybiera spośród wybranych w pierwszej turze projektów najlepsze, które wezmą udział w kolejnym etapie w Anapie. Na miejscu twórcy projektów będą mieli za zadanie obronić swoje idee przed festiwalową komisją. W tym roku nad Morzem Czarnym zjawią się producenci, reżyserzy i aktorzy z Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgizji, Ukrainy, Estoni, Armenii, Białorusi i innych krajów, biorących udział w rywalizacji.

Według plotek Armien Dżigarchanjan otrzyma nagrodę specjalną imienia Pawła Łuspiekajewa za film Госпожа удача, natomiast Siergiej Michałkow pokaże swoją ostatnią produkcję Утомленные солнцем – 2: Цитадель.

_______

inf. własna RR

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share