5 maja w moskiewskim kinie „Fakieł” zakończyły się pokazy w ramach 4 Festiwalu Polskich Filmów „Wisła” w Rosji. Ostatni dzień moskiewskiej edycji dedykowany był pamięci Krzysztofa Kieślowskiego – zaprezentowano filmy „Krótki film o miłości” i „Krótki film o zabijaniu”.

W ciągu dwóch festiwalowych, moskiewskich tygodni widzowie mogli obejrzeć najlepsze polskie filmowe produkcje oraz spotkać się z twórcami. Wśród ponad 50 gości tegorocznej, czwartej edycji Wisły znaleźli się między innymi -  reżyser filmu „Matka Teresa od kotów” Paweł Sala, reżyser filmu „Chrzest” Marcin Wrona, współtwórca filmu „Handlarz cudów” Jarosław Szoda, reżyser filmu„Prosta historia o miłości” Arkadiusz Jakubik, reżyser filmu „Jestem Twój” Mariusz Grzegorzek, producent Włodzimierz Niderhaus, aktorzy Krzysztof Siwczyk, Marcin Walewski.

„Wisła” w liczbach wypadła w tym roku również imponująco: 3 miasta, 4 kina, ponad 50 gości, 60 filmów, 100 pokazów, 15 tysięcy widzów w samej Moskwie! Ta ostatnia liczba jest dla nas najważniejsza, bo uznanie widzów jest niewątpliwym wyznacznikiem sukcesu Festiwalu.

Festiwal został doceniony nie tylko przez widzów. Po raz pierwszy na otwarciu „Wisły” zostały odczytane listy powitalne Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa i Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

„Wisła” żegna się z Moskwą do następnego roku, ale to jeszcze nie koniec tegorocznego Festiwalu. Trwa Festiwal w Niżnym Nowogrodzie, 17 maja, zawita w Jekaterynburgu i zakończy swój bieg w Kaliningradzie.

(źródło: www.festiwalwisla.pl)

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share