Rosyjski film Kochegar Aleksieja Bałabanowa zdobyła nagrodę Zołotuju liliju na festiwalu filmowym w Republice Federalnej Niemiec.

12 kwietnia rosyjski film Kochegar Aleksieja Bałabanowa zdobył Zołotuju liliju wraz z wynagrodzeniem w wysokości 10 tysięcy dolarów. Główna nagroda została przyznana w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Europy Środkowej i Wschodniej w Wiesbaden, odbywającego się od 6 do12 kwietnia. Ostatniego dnia festiwalu informację o wyróżnieniu filmu przekazało jury tego prestiżowego forum sztuki filmowej. Członkowie zgromadzenia w uzasadnieniu podkreślili, że autorowi udało się pokazać „bezkompromisowy obraz” współczesnej Rosji.

O nagrody walczyło 10 filmów fabularnych i 6 dokumentalnych. Ogólnie w konkursie udział wzięło 127 filmów z 30 rajów, w tym kilka rosyjskich. Głównym celem zaprezentowanych obrazów było przedstawienie bogatych tradycji i współczesnych tendencji w kinematografii krajowej, prezentowanych w twórczości młodych reżyserów.

W kategorii filmów dokumentalnych wyróżniony został polski film Koniec lata w reżyserii Piotra Stasika, który porusza problem patriotyzmu, przeszłości historycznej, jej wpływu na przyszłość oraz reakcję na te zjawiska młodego pokolenia żyjącego w świecie postkomunistycznym.

(źródło: www.itar-tass.com)

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share