Podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Polskich w Moskwie swoje najlepsze animacje zaprezentuje legendarne studio Se-ma-for z Łodzi.

Organizatorzy wydarzenia poświęcają oddzielną sekcję filmowi animowanemu. W specjalnie utworzonym bloku zostanie pokazana m.in. „Maska” braci Quay – światowych gwiazd animacji eksperymentalnej. „Maska” powstała w studiu semafora w 2010 roku. Scenariusz jest adaptacją powieści Stanisława Lema a akcja toczy się w zaawansowanym technologicznie świecie.

Trzy spośród prezentowanych filmów łączy postać jednego twórcy, a mianowicie Marka Skrobeckiego związanego z Se-ma-forem od wielu lat. Na festiwalu w Rosji zostanie pokazana jedna z ostatnich jego prac pt. „Danny Boy”. Film opowiada o problemie alienacji jednostki w strukturze społeczeństwa, odmienności i problemach z nią związanych. Film ujmuje widza bardzo ciekawą plastyką i stonowaną kolorystyką. Kolejnym, obsypanym nagrodami, filmem tego twórcy jest „Ichthys” – niekonwencjonalnie opowiedziana, metaforyczna, filmowa przypowieść o wytrwałości oczekiwania, nadziei i spełnieniu.
W ramach tej sekcji zobaczymy jeszcze jedną animację tego twórcy a mianowicie „Parauszek” zrealizowaną techniką klasycznej animacji lalkowej, wzbogaconą trickami cyfrowymi 3D.

„Fantastyczny sklep z kwiatkami” Pawła Partyki, to kolejna propozycja Se-ma-fora. Akcja filmu rozgrywa się w typowej kwiaciarni. Za dnia jest to zwykły sklep pełen kwiatów, kokardek, wstążek, ozdób i stojaków. Jednak gdy tylko sprzedawca wychodzi zaczyna dziać się coś niezwykłego. Przedmioty ożywają i przy akompaniamencie muzyki zaczynają szykować się na bal.

W ramach festiwalu Se-ma-for poprowadzi warsztaty dotyczących animacji poklatkowej / kukiełkowej. Pracownicy studia opowiedzą o prawidła rządzących tą dziedziną sztuki oraz zaprezentują swoje metody pracy.

(źródło: www.festiwalwisla.pl)

Share on FacebookShare on Twitter+1Pin it on PinterestShare on LinkedInShare on MyspaceSubmit to StumbleUponShare on TumblrShare on WhatsAppDigg ThisAdd to Buffer Share