8 grudnia 2011 r. (czwartek)
Katowice, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego

Europejski Kongres Praw Człowieka to projekt organizowany przez biuro dra Marka Migalskiego i stowarzyszenie Projekt Śląsk oraz portal Korespondent Wschodni.

I edycja odbyła się 1. grudnia 2010 roku w katowickim „Oku miasta”. Konferencja miała charakter niecodzienny, gdyż wśród zaproszonych panelistów byli przedstawiciele NGO’sów z Białorusi i Rosji – Dzmitrij Salauyou z Centrum Praw Człowieka „Viasna”, Andrey Kalikh z „Centrum Rozwoju Demokracji i Praw Człowieka” oraz Andrei Blinushov z „Memoriału”. Podczas kongresu została poruszona problematyka: teoretycznych podstaw praw człowieka, poszanowania praw człowieka na obszarze postsowieckim oraz handlu ludźmi.

Już 8 grudnia (czwartek) odbędzie się II edycja Kongresu. Tym razem odbędzie się on na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. II edycja Kongresu zostanie w całości poświęcona problemowi praw człowieka na obszarze postsowieckim.

W ramach Kongresu odbędą się 3 panele dyskusyjne:

1. Panel I – 20 lat po rozpadzie ZSRR – sytuacja praw człowieka na obszarze postsowieckim.
  2. Panel II – Białoruś – w rok po wydarzeniach na placu Niepodległości.
  3. Panel III – Rosja – ucieczka przed demokracją? – sytuacja po wyborach parlamentarnych w Rosji.

W panelach eksperckich wezmą udział analitycy z polskich ośrodków naukowych, m.in. Katarzyna Kwiatkowska i Robert Cheda (Fundacja Pułaskiego), Tomasz Sikorski (PISM) oraz goście zza granicy: Lew Ponomariow, rosyjski dysydent i działacz praw człowieka, Wadim Klyuwgant – prawnik Michaiła Chodorkowskiego, Aleś Michalewicz – białoruski opozycjonista, kandydat na prezydenta w 2010 roku,  Dzmitry Salauyoy z Centrum Praw Człowieka „Viasna”.

Wydarzenia towarzyszące:

1 – 8 grudnia -  wystawa “Kazakhstan, is it you?” na deptaku między rektoratem a wydziałem Nauk Społecznych UŚ (właścicielem wystawy jest fundacja „Otwarty Dialog”).

7 grudnia -  godz. 10:00, Willa Marchoł, warsztaty dla młodzieży licealnej – spotkanie z przedstawicielem białoruskiej organizacji „Viasna”, pokaz filmu o wyborach prezydenckich na Białorusi – „Reality Show – Wybory” (dzięki uprzejmości Biełsat TV)

8 grudnia, godz, 17:00, Wydział Prawa i Administracji, pokaz filmu o Michaile Chodorkowskim „Chodorkowski”

Szczegółowy program Kongresu:
II Europejski Kongres Praw Człowieka

Strona Kongresu:
EKPC

UWAGA!
Osoby zainteresowane udziałem w Kongresie, jego poszczególnych panelach i pokazie filmu
prosimy o kontakt na adres: [email protected]