Zaczyna się III wojna światowa.

Na scenę polityczną wkracza Akimud, a wraz z nim na deski łódzkiego Teatru Nowego słynna powieść Wiktora Jerofiejewa Akimudy w adaptacji Tomasza Kireńczuka i w reżyserii Piotra Siekluckiego.

Najbliższe pokazy:

13 i 14 grudnia br., godz. 19.00

przekład:
Michał B. Jagiełło
adaptacja:
Tomasz Kireńczuk
reżyseria:
Piotr Sieklucki
scenografia:
Łukasz Błażejewski
muzyka:
Paweł Harańczyk
choreografia:
Jarek Widuch
improwizacja fortepianowa:
Adam Kupaj
video:
Rafał Korzeniewski
kamera live:
Mateusz Owczarek
asystent reżysera:
Sebastian Myłek
asystent:
Paweł Audykowski
inspicjentka:
Teresa Hajman
Prapremiera scenicznych Akimudów odbyła się 5 października w Dużej Sali Teatru Nowego

Projekt plakatu: Sławomir Kosmynka

Słowo akimudy to wariacja na temat słowa mudak (frajer) czy zabawa z a kuda my (dokąd zmierzamy)? Sam Autor rozwiał wątpliwości podczas konferencji prasowej w Nowym, wskazując na muki a da – męki piekielne. Jerofiejew wykorzystał ten znany w literaturze europejskiej obraz, by pokazać współczesną Rosję i jej polityczne losy.

Rosja zostaje zaatakowana przez armię martwych, a stery przejmuje ambasador aneksjonistów, Akimud. To on tworzy Nową Rosję i Nowe Imperium. Po spacyfikowaniu żywych brutalnymi metodami wprowadza nową ideologię, która wkrótce obejmie całą Europę. Zaczyna się III wojna światowa. Powracają wszystkie demony przeszłości ze Stalinem na czele. Niezwyciężona i niepokonana armia Nowej Rosji wspólnie z cerkwią prawosławną wprowadzają nowy terror i nową ideologię. Prezydent Federacji Rosyjskiej wraz z Dumą ustępują, na ich miejsce przychodzą nowi ministrowie i nowy przywódca, Główny. Rosja wstaje z kolan.

Obsada: Barbara Dembińska, Jolanta Jackowska, Kamila Salwerowicz, Delfina Wilkońska, Paweł Audykowski, Wojciech Bartoszek, Przemysław Dąbrowski, Jerzy Krasuń, Adam Kupaj, Adam Mortas, Wojciech Oleksiewicz, Krzysztof Pyziak, Sławomir Sulej, Bartosz Turzyński,  Piotr Gawron-Jedlikowski (gościnnie)

____

źródło: www.nowy.pl