8. „Sputnik nad Polską” zaprezentuje w listopadzie w warszawskiej Kinotece kilkanaście najlepszych produkcji rosyjskich z ostatniego roku w sekcji konkursowej. Filmy te wraz z tytułami z „Kalejdoskopu Nowego Kina” zostaną również poddane ocenie widzów w głosowaniu publiczności.

Informowaliśmy już o nominacji do konkursu Sputnika dwóch rewelacyjnych debiutów  – „Klasy specjalnej” Iwana I. Twierdowskiego oraz „Kombinatu Nadzieja” Natalii Mieszczaninowej. Trzecim debiutem tegorocznej sekcji konkursowej będzie znakomity film Niginy Sajfułłajewej „Jak mam na imię”. Obraz stworzony przez kobiety i o kobietach sprawnie przedstawia ich portrety na tle burzliwych relacji międzyludzkich. Siedemnastoletnie mieszkanki Moskwy  – Olga i Sasza – to przyjaciółki o zupełnie różnych osobowościach. Dziewczyny wyruszają w podróż na Krym, aby poznać ojca Olgi – Siergieja. Bezpośrednia, wręcz wulgarna Sasza, chcąc pomóc nieśmiałej koleżance, podaje się za córkę Siergieja. Z pozoru niewinna zamiana ról stopniowo przewraca do góry nogami życie wszystkich bohaterów. Rzucone w nietypowe dla siebie okoliczności przyjaciółki stają się swoimi przeciwieństwami. Wyrazista ekspresja i otwartość w kreśleniu postaci sprawia, że obraz jest pełen skrajnych emocji, nie tracąc przy tym swojej wiarygodności.

Znana widzom z „Rusałki” i „Marsa” Anna Melikian w tym roku zaproponuje nam swój nowy film „Gwiazda”, który z niezwykłą lekkością łączy tragizm z subtelnym humorem. Losy trojga ludzi zderzają się, dziwacznie przeplatając się ze sobą. Marząca o wielkiej karierze aktorskiej Masza, którą natura pozbawiła talentu, ale nie poskąpiła miłości do życia, wrażliwy, zakochany w niej chłopak, nie mogący odnaleźć się w otaczającym go świecie oraz jego macocha – arogancka celebrytka, która doświadcza prawdziwego uczucia dopiero w obliczu śmiertelnej diagnozy lekarskiej. „Gwiazda” opowiada o niezgłębionej istocie miłości i przeznaczenia, a także o efemeryczności naszego istnienia.

O Grand Prix 8. Sputnika zawalczy także zwycięzca nagrody publiczności na Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, dramat Władimira Tumajewa „Biały mech”. Akcja filmu rozgrywa się na Dalekiej Północy – w tundrze, w której królują zasady surowej przyrody. Nieńcy to pradawny naród z silnym, indywidualnym charakterem i wielowiekową tradycją. Głównym bohaterem – Aloszką – targają uczucia, które zmuszają go do dokonania wyboru między młodzieńczą miłością, a szacunkiem do pamięci przodków. To film o miłości, wierności i cierpieniu na tle wydarzeń trzymających widza w ciągłym napięciu.

Autor błyskotliwych „Opowieści” Michaił Segał powróci na Sputnik w wielkim stylu, przedstawiając swój nowy, pełnometrażowy „Film o Aleksiejewie” - wymyśloną biografię pieśniarza i łamacza damskich serc, który u schyłku życia dostaje szansę przeżyć je jeszcze raz. Barwnym tłem, a zarazem pełnoprawnym bohaterem filmu staje się epoka lat 60. w Rosji. Takie kultowe postacie, jak Tarkowski, Wysocki i Gagarin, przewijają się przez film jako symbole minionej epoki, zostawiając ślad w życiu głównego bohatera, w rolę którego wcielił się znakomity Aleksandr Zbrujew. Liryczny i pełny humoru „Film o Aleksiejewie” nie tylko wzbudza sentyment i zaskakuje niebanalnym zakończeniem, ale i próbuje odpowiedzieć na pytanie czym jest prawdziwa miłość.

___

inf. nadesłana