7. „Wisła” odbędzie się w tym roku w dniach 15 – 22 maja w nowym kinie festiwalowym „Pięć gwiazd”. Repliki Festiwalu w kilkunastu rosyjskich miastach tradycyjnie potrwają do końca października 2014 r.

W sekcji konkursowej zaprezentujemy 12 najnowszych polskich produkcji fabularnych, które zawalczą o statuetkę „SŁONIA” – Nagrodę Izby Znawców i Krytyków Filmowych w Rosji. W konkursie zobaczymy między innymi wielokrotnie nagradzany dramat „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wzruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.

Kolejnym tytułem konkursowym będzie znakomita „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Poruszający, wybitny w obrazie dramat z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem lat 60.

W sekcji konkursowej znajdzie się także „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa. Niezwykła historia dwóch braci – Jacka i Tomka – oraz ich niebanalnej, pogrążonej w depresji sąsiadki Magdy. Każdy z trójki bohaterów skrywa własną tajemnicę, każdy jest na swój sposób samotny. W filmie zaskakują znakomite kreacje aktorskie oraz rewelacyjna scenografia, która zabiera widza w wędrówkę między jawą, a snem.

Nowe kino polskie znajdzie się również w wiślanej Panoramie, w tym m.in. „Kołysanka” Juliusza Machulskiego oraz „Stacja Warszawa” w reżyserii pięciu absolwentów Szkoły Wajdy - Macieja Cuske, Kacpra Lisowskiego, Nenada Mikovića, Mateusza Rakowicza i Tymona Wyciszkiewicza.

Już po raz piąty naszym partnerem zostanie Festiwal „Łodzią po Wiśle”, prezentując prace najzdolniejszych studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Wisła przedstawi również krótkometrażowe filmy ze Studia Munka.  Po raz drugi w programie „Wisły” znajdą się amatorskie filmy młodych debiutantów Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych.

„Wiśle” towarzyszyć będą wydarzenia okołofestiwalowe, które przybliżą Moskwiczanom nie tylko polską kulturę filmową, ale także muzykę i sztukę. Na Festiwal zaprosimy znakomitych twórców z Polski, którzy wezmą udział w licznych dyskusjach z widzami.

Więcej szczegółów dotyczących programu na: http://www.festiwalwisla.pl

___

inf. nadesłana