Reprezentacja Rosji w gimnastyce artystycznej wygrała 32. Mistrzostwa Świata rozgrywane w Kijowie w dniach 27.08-01.09 2013 r. Rosyjskie gimnastyczki, typowane jako zwyciężczynie imprezy, nie miały sobie równych w klasyfikacji medalowej, zdobywając 6 złotych medali oraz 2 srebrne i 2 brązowe.

We wszystkich wypowiedziach przed mistrzostwami, trenerka zespołu Rosji, Irina Viner, podkreślała, że rosyjskie gimnastyczki artystyczne muszą być nie o krok przed konkurencją, ale o dwa lub trzy, aby nikt nie mógł wątpić w ich wyższość. Dlatego, gdy Margarita Mamun wygrała konkurencję z piłką gimnastyczną, a Yana Kudryavtseva zdobyła drugie miejsce, obie Rosjanki nie poszły porozmawiać razem do strefy dla zawodników. Powszechnie znany jest fakt, że Rosjanie nie są przyzwyczajeni do przegranej.

Reprezentację Rosji tworzyły:

  • Margarita Mamun (złoto w układzie z piłką gimnastyczną, złoto w układzie z maczugą, brąz w układzie z obręczą),
  • Yana Kudryavtseva (złoto w wieloboju w układzie indywidualnym, złoto w układzie z maczugą,  złoto w układzie ze wstążką, srebro w układzie z obręczą, srebro w układzie z piłką gimnastyczną),
  • Olga Ilina, Anastasia Bliznyuk, Ksenia Dudkina, Anastasia Maksimova, Anastasia Nazarenko, Elena Romanchenko (złoto w układzie z 3 piłkami i 2 wstążkami w układzie zespołowym, brąz w wieloboju w układzie zespołowym).

15-letnia Yana Kudryavtseva przeszła do historii jako najmłodsza mistrzyni świata, odbierając tym samym rekord należący do swojej rodaczki Aliny Kabajevej.

Oprac. Paula Obara