Taka dziewczynka*

Ludmiła Pietruszewska urodziła się 26 maja 1938 roku w Moskwie. Ukończyła studia dziennikarskie i współpracowała z licznymi wydawnictwami i stacjami telewizyjnymi. Znana jest jako autorka poezji i prozy, piosenkarka, pisarka scenariuszy i bajek dla dzieci i dorosłych.

Święto Pietruszewskiej w Moskwie już się rozpoczęło i potrwa aż do lipca. Choć jego kulminacją będzie 26 maja, to już teraz miasto żyje twórczością kończącej w tym roku 75 lat artystki. Festiwal na cześć Pietruszewskiej uświetniają liczne konkursy, aktorskie etiudy i wystawy. Jak podają organizatorzy przedsięwzięcia, w trakcie uroczystego wieczoru w teatrze Majakowskiego, artystka wykona kilka swoich piosenek.

Dla rosyjskich artystów festiwal jest okazją do zaprezentowania swojej twórczości i podjęcia rywalizacji w licznych konkursach. Najlepsza graficzna interpretacja wybranej bajki Ludmiły Pietruszewskiej zostanie nagrodzona możliwością ilustrowania jednej z książek wydawnictwa ACT. Zwycięzcę wybierze sama Pietruszewska.

Natomiast w konkursie „Kapelusz Pietruszewskiej”, zarówno początkujący, jak i doświadczeni aktorzy, mogą przedstawić swoją adaptację prozy pisarki w formie 30-minutowego nagrania wideo. 20 maja zostanie ogłoszonych dziesięciu finalistów, którzy uzyskają możliwość zaprezentowania się na scenie w moskiewskim Centrum Meyerholda na początku lipca. Każdy z nich otrzyma grant w wysokości około 2 tys. zł na przygotowanie swojego spektaklu. Artystka osobiście wręczy zwycięzcy główną nagrodę – tytułowy kapelusz Pietruszewskiej.

Szczegóły dotyczące festiwalu można znaleźć pod adresem: www.petrufest.com

Oprac. Michalina Niedworok

* Tytuł jednego z opowiadań L. Pietruszewskiej

___

źródło: www.novostiliteratury.ru, www.petrufest.com