W dniach 17 maja – 2 czerwca 2013 r. Warszawa stanie się sceną dla rosyjskich teatrów w ramach festiwalu „Da! Da! Da! Współczesny teatr, dramat i performans z Rosji”. Będzie to pierwsza od lat prezentacja teatru i dramatu rosyjskiego w Polsce na taką skalę.

Program festiwalu obfituje w liczne spektakle, które podzielone zostały na kategorie tematyczne – Spektakle Dużej Formy, Nowy Teatr Dokumentalny, Dramaturgia Pawła Priażki oraz Eksperyment i zostaną zaprezentowane na czterech warszawskich scenach, tj. w Teatrze Studio, Teatrze Dramatycznym, Teatrze Narodowym i TR Warszawa. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. sztukę Żołnierz białoruskiego dramaturga Pawła Priażki, którą Michaił Ugarow nazwał „najbardziej radykalnym przedstawieniem w rosyjskim teatrze”. Trwające pięć minut przedstawienie przygotował Teatr POST z Petersburga i Teatr.doc z Moskwy. Żołnierz to nie jedyny spektakl na podstawie tekstu Priażki prezentowany w ramach Festiwalu „Da! Da! Da!”. Drugim tekstem niedocenianego w swoim kraju Białorusina, przeniesionym na deski teatralne i wystawionym w Polsce, będzie sztuka Jestem wolny - 63-minutowe nieme widowisko, w czasie którego widzowie obejrzą projekcję z 535 fotografii ułożonych w ściśle określonej przez dramaturga kolejności. Ostatnim spektaklem zaprezentowanym w czasie Festiwalu i wyreżyserowanym w oparciu o tekst Białorusina będzie przedstawienie Zamknięte drzwi Teatru POST z Petersburga i Laboratorium ON.Teatr w reżyserii i ze scenografią Dmitrija Wołkostriełowa. Trzy spektakle Priażki w nurcie festiwalowym dopełni premiera sztuki Życie jest piękne na deskach stołecznego Teatru Studio, którą zaplanowano w niespełna trzy tygodnie po zakończeniu festiwalu – 22 czerwca. Dramat autorstwa Priażki wyreżyseruje Marat Gacałow. W przedstawieniu, przygotowywanym przez Teatr Studio w koprodukcji z Instytutem im. Adama Mickiewicza, wystąpią Marta Juras, Natalia Rybicka, Mirosław Zbrojewicz i Wojciech Żołądkiewicz. Inne, równie atrakcyjne, punkty programu Festiwalu „Da! Da! Da!” to m.in. spektakle: Gorki-10 – w wykonaniu Teatru Szkoły Sztuki Dramatycznej i Laboratorium Dmitrija Krymowa z Moskwy, Życie i los – w reżyserii Lwa Dodina z Małego Teatru Dramatycznego – Teatru Europy z Petersburga czy Rozpal mój ogień – Teatru.doc z Moskwy.

Ponadto miłośnicy rosyjskiej sztuki będą mogli wziąć udział w konferencji Konstantin Stanisławski: teatr, kino, przygotowywanej z okazji 150. rocznicy urodzin tego wybitnego rosyjskiego reżysera, pedagoga, aktora i – przede wszystkim – reformatora teatru. Kuratorem projektu poświęconego Stanisławskiemu i zaplanowanego w dwóch częściach – teatralnej i filmowej – jest Katarzyna Osińska, autorka m.in. takich książek, jak: Leksykon teatru rosyjskiego XX wieku (1997), Studio w rosyjskiej kulturze teatralnej XX wieku. Wybrane zagadnienia (1997), Klasztory i laboratoria. Rosyjskie studia teatralne: Stanisławski, Meyerhold, Sulerżycki, Wachtangow (2003) i Teatr rosyjski XX wieku wobec tradycji. Kontynuacje, zerwania, transformacje (2009). Konferencja będzie okazją do rozmów z Andriejem Drozninem, Wiktorem Ryżakowem, Mają Komorowską czy Igorem Gorzkowskim. W czasie dwudniowych obrad nie zabraknie spotkań, prelekcji, pokazów filmów.

Program festiwalu uatrakcyjni performans Shoot/Get Treasure/Repeat w reżyserii Dmitrja Wołkostrełowa i Siemiona Aleksandrowskiego z Teatru POST, transmisja spektaklu Idealny mąż w reżyserii Konstantina Bogomołowa z Moskiewskiego Teatru Artystycznego oraz liczne spotkania z dramaturgami, twórcami i organizatorami projektu w klubie dyskusyjnym, którym na okres trwania Festiwalu „Da! Da! Da!” stanie się Bar Studio.

Organizatorami Festiwalu są Instytut Adama Mickiewicza i Festiwal „Złota Maska”, natomiast kuratorami – Agnieszka Lubomira Piotrowska i Roman Pawłowski. Informacje o biletach i szczegółowy program można znaleźć na stronie Festiwalu: „Da! Da! Da!”.

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego spotu Festiwalu!

Oprac. Paula Obara, Anna Tyka

____
oprac. na podst. materiałów zamieszczonych na oficjalnej stronie Festiwalu
www.culture.pl/dadada