Rewelacyjny obraz „Baby są jakieś inne” Marka Koterskiego otworzył retrospektywę filmów reżysera na 6. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Film ze znakomitym duetem aktorskim Roberta Więckiewicza i Adama Woronowicza wzbudził dużo emocji oraz zagorzałą dyskusję po projekcji.

Pytany o powody doboru tematyki filmu reżyser wyznaje, że „im dłużej robi filmy tym bardziej postępuje intuicyjnie, nie odczuwa potrzeby logicznej motywacji”. Jeśli zaś chodzi o to czy obraz ukazuje prywatną opinię reżysera odnośnie relacji damsko – męskich, Marek Koterski z uśmiechem na twarzy odpowiada, iż ,,przede wszystkim zrealizował scenariusz, który napisał Adam Miauczyński”.

W dyskusji po pokazie udział wziął również – goszczący po raz drugi na Festiwalu „Wisła” – aktor Robert Więckiewicz. Odtwórca jednej z głównych ról powiedział widzom, że jego zdaniem „to nie jest film o kobietach, tylko o mężczyznach i niestety o tym, że z rożnych powodów mężczyźni są beznadziejni”. Damski punkt widzenia reprezentowała podczas spotkania aktorka – prywatnie żona Marka Koterskiego – Małgorzata Bogdańska.

Specyficzny humor w filmie, z pozoru silnie związany z polską mentalnością, doskonale wpisał się również w rosyjskie realia, udowadniając, że obrazy Marka Koterskiego mogą być zrozumiałe i uznawane również poza granicami naszego kraju. Jak zauważa rosyjska publiczność, różnice między kobietami i mężczyznami wykraczają bowiem poza bariery terytorialne.

Moskiewscy kinomani mieli również niepowtarzalną okazję do rozmowy ze znamienitym polskim aktorem filmowym i teatralnym, Dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie Andrzejem Sewerynem. 6. Wisła zaprezentowała dwa tytuły z udziałem artysty – „Uwikłanie” Jacka Bromskiego oraz „Sępa” Eugeniusza Korina.

W rozmowie ze Stopklatką.pl aktor powiedział, iż „Uwikłanie” jest wg niego znakomitym filmem kryminalnym, który stanowi echo trosk wyrażanych w społeczeństwie polskim. Zdaniem aktora ważne jest w obrazie „powiązanie współczesności z przeszłością, gdyż wszystko, co służy poznaniu prawdy o naszej przeszłości jest warte największego wysiłku”.

Już dziś w kinie „Chudożestwiennyj” odbędzie się kolejny pokaz filmu konkursowego – „Obławy” Marcina Krzyształowicza. Pokazowi towarzyszyć będzie dyskusja z utalentowaną polską aktorką Sonią Bohosiewicz.

___

inf. nadesłana