Centrum Kultury Katowice zaprasza na teatralno-kabaretowy spektakl muzyczny
Wszyscyśmy z jednego szynela
na motywach największej XIX-wiecznej rosyjskiej literatury
w wykonaniu Grupy Rafała Kmity
z muzyką Motion Trio Janusza Wojtarowicza

13 kwietnia 2013
godz. 19.00

Duża sala
Centrum Kultury Katowice

Bilety: 35, 45 zł
Ticketportal.pl
Rezerwacje: [email protected] 32/ 609 03 31, 32

UWAGA!
Dla studentów Uniwersytetu Śląskiego bilety w cenie 20 zł!

Obsada:
Agata Myśliwiec
Darek Starczewski
Jacek Stefanik
Piotr Plewa
Arek Lipnicki
Grzegorz Kliś

Scenariusz i reżyseria: Rafał Kmita
Muzyka:
Janusz Wojtarowicz
Ścieżka dźwiękowa:
Marcin Nowakowski, Rafał Kmita
Kostiumy:
Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
Czas trwania:
100 minut
Data premiery: 11 kwietnia 1997 roku

Dlaczego XIX – wieczna Rosja? Pewnie dlatego, że lubię to moje cokolwiek dziecięce wyobrażenie o niej. Stepową przestrzeń. Karciane wieczory. Zimową zamieć. Rzewną muzykę. Rozmamłaną nudę. Głęboki ukłon. Gawędy na futorze. Siadanie przed drogą. I szeroką duszę. I miłość na zabój. I obłęd pijaństwa. I nostalgię. I zabawę, aż do zatracenia… że to uproszczenie – zgoda. Że naiwna półprawda – wiem. Że grzech uogólnienia – także wiem. Cóż, kiedy właśnie taką Rosję zapamiętałem z bajek Jerszowa i Kryłowa. Taką wykradłem Puszkinowi, Tołstojowi i Dostojewskiemu. Taką wymyśliłem sobie, słuchając Czajkowskiego i rosyjskich romansów. I za taką Rosją tęskniłem. I o takiej próbowałem napisać.

Bo przecież nie o historyczną prawdę mi chodziło, lecz o iluzję. Bardzo chciałem, by tej iluzji towarzyszyły ponad wszystkim radość i sentyment. I inaczej niż w moim wcześniejszym pisaniu – dopiero potem złośliwy śmiech i kpina.
„Szynel ” Gogola to jedno z najpiękniejszych opowiadań, na jakie udało mi się natrafić. Myślę, że czytając je – w tym pochyleniu się nad człowieczą bezradnością, nad krzywdą i biedą – dowiadujemy się również czegoś o sobie. Ile – mianowicie – w nas wrażliwości, ile gotowości do wzruszeń, ile łez. Ufam, że – mimo wszystko – ciągle jest wielu takich, którzy są bardziej z „Szynela” niż z „McDonalda”. Właśnie dla nich zrobiliśmy ten spektakl.

Rafał Kmita

Więcej informacji:

Wszyscyśmy z jednego szynela

____

źródło: ck.art.pl, kmita.art.pl