Co łączy Puszkinowskiego Oniegina, stworzonego przez Gogola Cziczkowa, Raskolnikowa ze Zbrodni i Kary, Annę Kareninę Tołstoja i Lolitę Nabokova? Związki między wspomnianymi postaciami, stworzonymi przez najwybitniejszych rosyjskich pisarzy, można poddawać oczywiście nieustannej analizie, doprowadzającej do różnych odpowiedzi na postawione pytanie, jednak nawet najbardziej zagorzały miłośnik rosyjskiej literatury mógłby nie wpaść na trop, który powinien być nam – reprezentantom XXI – najbliższy. Wspomnianych bohaterów łączy bowiem… Facebook.

Z inicjatywy twórców portalu kulturalnego W→O→S (Weekend OpenSpace) powstał projekt, który prezentuje facebookowe profile jednych z najbardziej znanych postaci literackich. Dzięki umiejętnemu skomponowaniu strony, portalowa oś czasu staje się narratorem, przedstawiającym historie doskonale znane z kart książek.

Upraszczając: flirt Anny Kareniny z Wrońskim śledzimy, wczytując się w ich subtelne dialogi przybierające postać facebookowych komentarzy, XIX-wieczny Petersburg podziwiamy dzięki „wrzucanym” na tablicę zdjęciom, a poglądy polityczne Raskolnikowa zdradza nam podstrona „informacje”.

Pozostaje tylko się uśmiechnąć i raz jeszcze dać się porwać światu końskich bryczek i oliwnych lamp – tym razem bez potrzeby wyłączania komputera.

Zapraszamy do odwiedzenia facebookowych profili
Anny Kareniny, Eugeniusza Oniegina, Pawła Cziczkowa, Rodiona Raskolnikowa oraz Lolity:
Facebook

Paweł Łaniewski