SOPOT non-fiction / SOPOT bez fikcji

Rezydencja artystyczna i warsztaty teatru dokumentalnego
Dworek Sierakowskich
26 sierpnia – 1 września 2012
SOPOT

Kuratorzy: Roman Pawłowski, Adam Nalepa
Organizacja: Fundacja Teatru BOTO

Teatr dokumentalny to jedno z najciekawszych i najbardziej radykalnych zjawisk artystycznych naszych czasów. Uważany przez jednych za publicystykę i propagandę, przez innych określany mianem najbardziej demokratycznego rodzaju teatru, budzi emocje i wywołuje żywe dyskusje.

Od 26 sierpnia rusza w Sopocie projekt SOPOT NON-FICTION, w ramach którego twórcy teatralni, reżyserzy, dramaturdzy i dramatopisarze z całej Polski będą pracować nad własnymi spektaklami i sztukami, opartymi na autentycznych faktach i dokumentach. We współpracy z aktorami z Trójmiasta będą testować pomysły i rozwiązania sceniczne. Pomysły te trafią następnie na sceny Trójmiasta i innych teatrów w Polsce. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w tym procesie, biorąc udział w licznych wydarzeniach otwartych: wykładach na temat dokumentu w teatrze i sztuki reportażu, spotkaniach z artystami, spektaklach, czytaniach i projekcjach Kinoteatru non-fiction, a na koniec oglądając prezentacje prac warsztatowych podczas MARATONU SOPOT NON-FICTION w piątek 31 sierpnia i sobotę 1 września. Po każdej części maratonu przewidziana jest dyskusja z udziałem kuratorów, zaproszonych ekspertów i widzów.

W programie przewidziano również wykład, czytanie dramatu i projekcję reportażu poświęcone m.in. tragicznym wydarzeniom, które miały miejsce w październiku 2003 roku w moskiewskim teatrze na Dubrowce, gdy grupa czeczeńskich bojowników opanowała budynek podczas przedstawienia musicalu NORDOST.

Niedziela, 26 sierpnia 2012

18.00 – 19.30

wykład Anny R. Burzyńskiej
Trzy zapałki, które zmieniły bieg historii. Teatr dokumentalny Jana Klaty i Michała Zadary

Anna R. Burzyńska: dr nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytyk teatralny. Jest stałą recenzentką „Tygodnika Powszechnego”, publikuje w „Didaskaliach” i „Notatniku Teatralnym”.

20:00 – 22:00

Czytanie dramatu Torstena Buchsteinera Nord-Ost
Czytają: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Sylwia Góra Weber
Opieka reżyserska: Adam Nalepa

oraz

projekcja reportażu The Moscow Siege (Zamach w Moskwie)
w reżyserii Pameli Gordon (Discovery Channel)

Więcej informacji:
www.sopotnonfiction.pl

___

materiały prasowe/www.sopotnonfiction.p