„Wiśniowy Sad”
Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia
przedstawienie plenerowe

scenariusz i reżyseria Jarosław Fedoryszyn

22 maja, godz. 21.00
MIEJSCE: Rynek w Bytomiu

WSTĘP WOLNY!
Widowisko trwa 60 minut

14. Międzynarodowy Festiwal TEATROMANIA 2012
Teatr w Bytomiu, Bytom w teatrze


Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 r. na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Młodzi aktorzy pod wodzą Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć scenę odpowiadającą nowym czasom. Teatr szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię, która dotychczas nie była obecna na scenach dramatycznych Ukrainy. Krok po kroku, wypracowano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łącząc tradycyjne aktorstwo psychologiczne z nowatorską formą plastyczną. Teatr brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych m.in. w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Edynburgu, Lublanie, Kairze, Holzminden, Pradze, Teheranie. Od 1996 r. Woskresinnin specjalizuje się w widowiskach plenerowych. Jest uznawany za niekwestionowanego lidera teatru ulicznego w swoim kraju. W 2010 roku w dowód uznania osiągnięć artystycznych Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało Teatrowi wysoce prestiżowy status teatru Akademickiego.

„Wiśniowy sad” to jeden ze sztandarowych utworów Czechowa. Wielka metafora raju utraconego i ciągłej pogoni za uciekającym szczęściem, piękna i mądra opowieść o przemijaniu pokazana została w sposób przekonujący i barwny. Teatr przełożył ją na język cyrku, klownady i satyry. Widowiskowość: spacer na szczudłach, siłacze, marsz gladiatorów w kontekście nieuchronnego końca tym bardziej skłania do refleksji. Przedstawienie zachwyca, wzrusza, bawi.

Nagrody dla spektaklu:
- Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Biała Wieża” w Brześciu (Białoruś)
- Nagroda Jury Konkursowego na X Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Wołogdzie
(Rosja)

Jarosław Fedoryszyn – Założyciel, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Woskresinnia, aktor, reżyser. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Złoty Lew”. Absolwent Instytutu Teatralnego im. Iwana Kotliariewskiego w Charkowie (1976), Moskiewskiego Instytutu Sztuki Teatralnej GITIS (1990) i warszawskiej Cinema School (1991, klasa Krzysztofa Zanussiego). Inicjator MIędzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Złoty Lew” (1992), członek Międzynarodowych Spotkań Teatralnych (IETM) i Events Association (IFEA). Reżyser spektakli na Ukrainie, w Polsce, Rosji, Anglii. Inscenizator licznych ukraińskich festiwali teatrów ulicznych i widowisk poświęconych ważnym wydarzeniom Lwowa. Aktywny uczestnik lwowskiego Życie kulturalnego i konsultant lokalnych i rządowych służb w sektorze kultury. Wyróżniony przez prezydenta Juszczenkę tytułem zasłużonego działacza sztuki Ukrainy.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu spektaklu:

___

materiały prasowe/www.teatromaniafestiwal.pl