Фото как хокку (Foto kak hokku) to nie tylko tytuł najnowszej powieści rosyjskiego pisarza Borysa Akunina, ale także nazwa jego unikatowego projektu.  Sam Akunin opisując swój projekt zaznacza: „W dzisiejszym świecie przyzwyczailiśmy się do tego, że teksty wydane na papierze po pewnym czasie są udostępnione w wersji elektronicznej. Unikalność projektu Фото как хокку (Foto kak hokku) polega na tym, że teksty zamieszczane na blogu stały się kanwą dla książki, w której znajdują się wspomnienia zwyczajnych ludzi dotyczące ich znajomych, krewnych oraz fotografie pochodzące ze starych albumów”.

Jak twierdzi sam pisarz: „To najbardziej niezwykła książka, z jaką miałem do czynienia w całej mojej redakcyjnej i wydawniczej karierze. Mam też kilka rad dla jej czytelników: Najpierw przyjrzyjcie się dokładnie wszystkim fotografiom w niej zawartym i spróbujcie odgadnąć, kim są przedstawieni na nich ludzie i jaka była historia ich życia. Potem przeczytajcie opowieść, żeby sprawdzić na ile potwierdziły się wasze przypuszczenia”.

„Nie pamiętam, kiedy ostatnio czytałem coś równie ważnego i interesującego. Ważnego, ponieważ z kilku prostych opowiadań o losach zwykłych ludzi stopniowo powstała powieść dokumentalna, opisująca losy całego kraju na przestrzeni wieku. Interesującego, ponieważ zawartość książki nie jest fikcją literacką, a prawdziwą historią” – dodaje Akunin.

Premiera książki odbyła się w październiku.

______

źródło: www.novostiliteratury.ru, RIA Novosti