Moscoviada. Powieść grozy

Jurij Andryuchowycz

Przekład: Przemysław Tomanek

Wydawnictwo Czarne

Wołowiec 2005

Kilka słów o książce…

„Moscoviada. Powieść grozy” to opowieść o jednym dniu z życia literata o dziwnym jak na ukraińskiego poetę imieniu Otto von F. w Moskwie. Niezwykła mieszanka kilku stylów prozatorskich: „czarnego realizmu”, thrillera, parodii love story, autobiografii, pamfletu politycznego.

„Sposób, w jaki autor oprowadza po rozpadającej się, koszmarnej Moskwie u progu lat 90., jest na tyle błyskotliwy, że przestajemy się bać. Powieść grozy? Wolne żarty. Toż to najprawdziwsza księga śmiechu!”.
Dariusz Nowacki, „Polityka”

„Pełne dowcipu i czarnego humoru wstawki socjologiczne, zwłaszcza sceny barowe, odsłaniają potworność i absurdalność systemu, w którym dla garstki społeczeństwa wszystko jest w zasięgu ręki, dla pozostałych ludzi marzenia redukują się do życzenia, by dożyć do jutra”.
Maria Ziemianin, „Gazeta Krakowska”

„Moscoviada” – ten tytuł odsyła do dwóch naraz znaczeń: to z jednej strony ‘podróż po Moskwie’, peregrynacja, błąkanie się po jej nad- i podziemnych ścieżkach, a z drgiej – tak jak w ‘Iliadzie’ – to ‘wojna’ z umieszczonym w tytule miastem, zmagania z jego ciążącym bohaterowi duchem”.
Jerzy Jarzębski, „Tygodnik Powszechny”

________

źródło: www. czarne.com.pl