Andriej Kawun, autor filmów sensacyjnych Polowanie na piranię i Kandahar, rozpoczął pracę nad nową, szesnastoodcinkową wersją przygód Sherlocka Holmesa. Widzowie obejrzą osiem dwuodcinkowych historii, które na końcu połączą się w jedną całość. Poprzednia rosyjskojęzyczna ekranizacja dzieła Arthura Conan Doyle’a, której autorem był Igor Maslennikow, powstała w latach 1979-1986 i składała się z pięciu części. W głównej roli wystąpił wówczas Wasilij Liwanow. „Liwanow stał się swoistą ikoną i ludziom trudno jest sobie wyobrazić, że rolę Holmesa może zagrać ktoś inny. Nie zamierzam konkurować z innymi wersjami powieści, chcę stworzyć własną historię” – zaznacza Kawun. Reżyser przyznaje, że od dziecka lubił dzieła Conan Doyle’a, dlatego praca nad filmem jest przede wszystkim przyjemnością.

Zdjęcia do filmu już się rozpoczęły i potrwają prawdopodobnie do połowy kwietnia 2012 roku. Sam reżyser przyznaje jednak, że zdjęcia stanowią jedynie niewielką część całego przedsięwzięcia. Ogromnych nakładów pracy wymagają bowiem efekty specjalne i sam montaż.

Jak podkreśla reżyser, będzie to kryminał w czystej postaci. Niektórzy widzowie będą mogli sami próbować przewidzieć przebieg akcji, innych zachwyci gra aktorska. W roli Sherlocka Holmesa zobaczymy Igora Petrenko, znanego z filmów Kryptonim Gwiazda, Taras Bulba, Kierowca dla Wiery. Dr Watsona zagra Andriej Panin, który wystąpił w takich filmach, jak Morfina czy Kandahar. Nadal nie wiadomo, kto wcieli się w postać pani Hudson.

Film będzie gotowy prawdopodobnie zimą 2012 roku. Zdjęcia do filmu powstają w Petersburgu. Pora roku nie jest przypadkowa – jesienią lepiej oddać atmosferę deszczowego i zamglonego Londynu.

______

inf. własna RR
ilustracja Holmes gave me a sketch of the events z 1892 roku, opublikowana w The Adventure of Silver Blaze
autor ilustracji: Sidney Paget
źródło: wikipedia.org