W Fundacji im. Dmitrija Lichaczowa w Petersburgu odbył się w niedzielę wieczór poświęcony pamięci Czesława Miłosza w 100. rocznicę urodzin. Wybitny poeta został uhonorowany za całokształt twórczości nagrodą „Bałtycka Gwiazda” w kategorii „Pamięć”.

Nagrodę – najwyższe wyróżnienie przyznawane, także postaciom nieżyjącym, przez władze Petersburga za wybitny wkład w budowanie więzi między narodami basenu Morza Bałtyckiego – odebrała w piątek wieloletnia współpracowniczka Miłosza, historyk literatury i wydawca „Zeszytów Literackich” Barbara Toruńczyk.

Na niedzielnym wieczorze podkreśliła ona ogromną humanistyczną rolę twórczości Miłosza, którą inny laureat Nagrody Nobla, pochodzący z Petersburga i mieszkający w USA Josif Brodski określał „prawie największym współczesnym poetą”.

Zauważyła, że swoją wymowę ma fakt, że nagroda wręczana jest w mieście przyjacielskich spotkań – Aleksandra Puszkina i Adama Mickiewicza.

Agencja ITAR-TASS przypomina, że wiele głębokich przemyśleń polskiego noblisty o naszych czasach znajdzie czytelnik w jego książce „Rodzinna Europa”, która została wydana we wrześniu w moskiewskim wydawnictwie „Letni ogród”.  Książka ta została zaprezentowana na wieczorze w Petersburgu.

W bieżącym roku nagrodą „Bałtycka Gwiazda” wyróżniono również dyrektora Filharmonii w Petersburgu Jurija Temirkanowa, litewskiego aktora Juozasa Duraitisa, dyrektora Opery Narodowej w Rydze Andrejsa Żagarsa oraz rosyjskiego poetę Jewgienija Jewtuszenkę.

Nagroda przyznawana jest od 2004 roku. Do tej pory otrzymali ją m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Daniel Olbrychski i Krzysztof Zanussi.

______

źródło: PAP
zdj. okładka polskiego wydania książki „Rodzinna Europa”, Czesław Miłosz, Wydawnictwo Literackie, 2011