Decyzją rosyjskiej Komisji Oscarowej produkcja Nikity Michałkowa Spaleni słońcem 2. Cytadela będzie reprezentować Rosję podczas 84. ceremonii wręczenia Oscarów w kategorii „najlepsza produkcja nieanglojęzyczna”.

Nominacja wywołała burzę w środowisku filmowym, ponieważ film cenionego reżysera został chłodno przyjęty przez widzów i krajowych krytyków. Największe kontrowersje budzi jednak fakt, że w obradach Komisji Oscarowej uczestniczył sam Nikita Michałkow, którego głos miał niewątpliwie znaczący wpływ na wybór kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Poza nim pretendenta do Oscara wybierali m.in. Władimir Mienszow, Władimir Naumow, Gleb Panfiłow, Kirił Razłogow i Karen Szachnazarow.

Mienszow, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego obrad, od samego początku uważał, że propozycja Michałkowa prezentuje zdecydowanie niższy poziom od innych tegorocznych filmów. Głównymi konkurentami najnowszej produkcji zasłużonego rosyjskiego artysty były filmy Elena Andrieja Zwiagincewa i Faust Aleksandra Sokurowa, które – w przeciwieństwie do obrazu Michałkowa – zdobyły w tym roku wiele festiwalowych wyróżnień, zarówno w Rosji, jak i poza jej granicami. Dlatego, zdając sobie sprawę z niewielkich szans drugiej części filmu Spaleni słońcem, Mienszow nie podpisał się pod protokołem z posiedzenia Komisji Oscarowej. Przewodniczący domaga się ponownego głosowania, w którym powinni uczestniczyć wszyscy członkowie Komisji – podczas pierwszych obrad wielu z nich przekazało swoje głosy przez pośredników.

Po tak kontrowersyjnej decyzji pojawiło się wiele głosów krytykujących działalność Komisji Oscarowej, jej subiektywizm, stronniczość, czy łamanie zasad demokracji. Sam brat Michałkowa, Andriej Konczałowski, stwierdził, że prace Komisji nie odzwierciedlają sytuacji we współczesnej kinematografii rosyjskiej.

Wstępne listy wszystkich pretendentów do Oscara poznamy 1 grudnia 2011 roku. Uroczysta ceremonia odbędzie się 26 lutego 2012 roku w Kodak Theatre w Hollywood.

______

inf. własna RR