W 2012 roku Rosja zostanie gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książek w Nowym Jorku. Poinformowali o tym przedstawiciele targów i zastępca Federalnej Agencji ds. Druku i Komunikacji Masowej – Władimir Grigoriew.

Zdaniem Grigoriewa kontakty USA i Rosji w dziedzinie literatury mają dwustuletnią historię. Mija dokładnie 100 lat od chwili, gdy pierwszy czytelnik biblioteki publicznej w Nowy Jorku poprosił o książkę Lwa Tołstoja. Program przygotowywany przez organizatorów Targów przekracza swoim rozmachem wszystko to, co było do tej pory. „Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie Amerykanom współczesnej literatury rosyjskiej i zacieśnienie stosunków rosyjsko-amerykańskich” – zaznaczył Grigoriew.

Targi w Nowym Jorku odbędą się w dniach od 4 do 7 czerwca 2012 roku, ale propagowanie rosyjskiej kultury i książki w USA rozpoczęło się już teraz i potrwa przez cały obecny rok. W czasie trwania Targów do USA przyjedzie 50 współczesnych rosyjskich pisarzy i 50 redaktorów, wydawców, bibliotekarzy, sprzedawców książek. Artykuły poświęcone literaturze rosyjskiej będą zamieszczane w różnorodnych czasopismach literackich, w prasie codziennej, tygodnikach, itp. We wrześniu do Moskwy przyjedzie delegacja amerykańskich wydawców, redaktorów i bibliotekarzy.

Prezes fundacji «Академия Россика» Swietłana Adżubej zauważyła, iż program przyszłorocznych Targów będzie dotyczył nie tylko literatury, lecz także wszystkich rodzajów sztuki medialnej.

Międzynarodowe Targi Książek w Nowym Jorku odbędą się w nowojorskim centrum wystawowym im. Jacoba Javitsa. Co roku w tym przedsięwzięciu bierze udział ponad 25 tys. osób.

(źródło: www.novostiliteratury.ru; zdj. www.digitalbookworld.com)