Festiwal Polskich Filmów „Wisła” obchodzi 85. urodziny Andrzeja Wajdy. Z tej okazji rosyjskiej publiczności zostaną zaprezentowane jego dwa słynne filmy: „Panny z Wilka” oraz „Wszystko na sprzedaż”. Pokazany zostanie również dokument przybliżający jego sylwetkę: „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”, nakręcony przez czwórkę adeptów jego Szkoły Filmowej.

Festiwal „Wisła” zbliża się wielkim krokami. Już 15 kwietnia rosyjskiej publiczność zostaną zaprezentowane najlepsze polskie filmy. Nie mogło obyć się bez upamiętnienia ważnych dat związanych z ludźmi polskiego kina, takich jak 15. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego czy 85. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. W związku z tą ostatnią festiwal „Wisła” przygotował krótką retrospektywę twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. W jej ramach zostaną pokazane dwa bardzo ważne filmy: „Panny z Wilka” i „Wszystko na sprzedaż”.

„Panny z Wilka” adaptacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza za które Wajda w 1979 roku został nominowany do Oscara. Intymna, refleksyjna opowieść o stosunku człowieka do naturalnego cyklu przyrody: życia i śmierci. Ze znakomitymi zdjęciami Edwarda Kłosińskiego i scenografią Allana Starskiego.

„Wszystko na sprzedaż” jest to opowieścią o człowieku, który niespodziewanie odszedł. Jego śmierć zmusza do zastanowienia się nad tym, kim był naprawdę, co po sobie zostawił, jakim pozostanie w pamięci tych, którzy go kochali, i tych, którzy podziwiali go z daleka. Jest to – jak mówił Andrzej Wajda – opowieść o ludziach, którzy robią filmy – reżyserach, aktorach, asystentach, pomocnikach. Występujący w „Wszystko na sprzedaż” Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska czy Daniel Olbrychski grają samych siebie, występują pod własnymi imionami, mówią swoje teksty. Filmowa fikcja miesza się tu z rzeczywistością. Tytułowa „sprzedaż” to odkrywanie swoich myśli, uczuć, wrażeń – swoisty rachunek sumienia.

Na festiwalu zostanie pokazany również film „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”. Jest to portret dokumentalny mistrza nakręcony przez czwórkę adeptów jego Szkoły Filmowej. Obserwacje uchwycone na przełomie 2006 i 2007 roku na planie „Katynia”, połączone z fragmentami monologu reżysera, dzielącego się swoim wieloletnim doświadczeniem pracy filmowca.

6 marca Andrzej Wajda skończył 85 lat. Jest współtwórca polskiej szkoły filmowej, reżyserem m.in. „Ziemi obiecanej”, „Brzeziny”, „Wesela”, „Panien z Wilka”, „Katynia”. Laureatem honorowego Oskara, czterokrotnie nominowanym do tej nagrody za swoje filmy. Zdobywcą Złotej Palmy w Cannes za film „Człowiek z żelaza” i laureatem Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.

(źródło: www.festiwalwisla.pl)