W dniach od 2 do 6 czerwca w Londynie odbędzie się 9. Międzynarodowy Festiwal Poezji i Kultury Rosyjskiej „Пушкин в Британии”. W ramach festiwalu, 6 czerwca, w rocznicę urodzin Puszkina, zorganizowany zostanie wielki konkurs poetycki „Поверх барьеров”. Jak poinformował jego organizator, wezmą w nim udział najlepsi poeci rosyjscy tworzący na emigracji. Na miejsce konkursu wybrano siedzibę Uniwersytetu Cambridge. Wybór nie był przypadkowy. To właśnie studenci uniwersytetu wybiorą zwycięzcę konkursu.

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu jest „twórcza interpretacja” wersu „По гордой лире Альбиона…” z utworu Aleksandra Puszkina „Eugeniusz Oniegin”. Termin nadsyłania prac na konkurs „Поверх барьеров” upływa 25 marca. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, między innymi wycieczka na wyspę Bali, gdzie odbędzie się jeden z pięciu największych festiwali literackich na świecie „Ubud Writers & Readers Festival”.

W czasie trwania Festiwalu uczestnicy wezmą również udział w niecodziennych obradach „przy okrągłym stole”, które odbędą się w najstarszym brytyjskim klubie Athenaeum, a także w warsztatach literackich, organizowanych przez członków jury, w skład którego wejdą działacze rosyjskiej kultury, poeci, pisarze, wydawcy, a także zwycięzcy poprzednich edycji konkursu.

Festiwal „Пушкин в Британии”, którego organizatorem jest rosyjski literat Oleg Boruszko, po raz pierwszy odbył się w 2003 roku. Celem konkursu jest przede wszystkim rozpowszechnianie kultury rosyjskiej w Europie, a także propagowanie twórczości samego Puszkina. Tegoroczna jego edycja rozpocznie się uroczystym przyjęciem w siedzibie ambasady rosyjskiej w Londynie.

(źródło: www.novostiliteratury.ru)