W sobotę, 10 maja, o godz. 19.00 Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na premierę najnowszego spektaklu: „Rewizor” Nikołaja Gogola w reżyserii Jacka Jabrzyka.

Tłumaczenie – Agnieszka Lubomira Piotrowska

Adaptacja – Dana Łukasińska

Reżyseria i opracowanie muzyczne – Jacek Jabrzyk
Scenografia, kostiumy i reżyseria świateł – Bartholomaüs Martin Kleppek
Choreografia – Mikołaj Mikołajczyk
Inspicjent – Jerzy Taborski
Asystent produkcji – Hector Medina

Obsada:
Justyna Godlewska-Kruczkowska
Dorota Radomska
Natalia Sakowicz
Bernard Bania
Jan Jurkowski (gościnnie)
Krzysztof Ławniczak
Sławomir Popławski
Piotr Półtorak
Tomasz Robak (gościnnie, student Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover)
Piotr Szekowski
Marek Tyszkiewicz
Franciszek Utko
Krzysztof Wieszczek (gościnnie)
Kolejne spektakle:
11 maja o godz. 19.00
13 maja o godz. 19.00
14 maja o godz. 19.00
15 maja o godz. 19.00 (premiera studencka)
20 czerwca o godz. 20.00
21 czerwca o godz. 17.00
22 czerwca o godz. 17.00
***

Pomysł na spektakl zrodził się w efekcie rozmów reżysera: Jacka Jabrzyka ze scenografem Bartholomaüsem Martinem Kleppek. Postanowili oni opowiedzieć o współczesnej Polsce właśnie za pomocą gogolowskiej historii. Tytułowy Rewizor na scenie się nie pojawia. Prawdziwym bohaterem komedii Gogola jest strach: przed utratą, kompromitacją, przed obcym. Rewizor stawia pytania o źródła naszego lęku. Twórcy spektaklu spróbują odpowiedzieć na pytanie: czego dziś boją się Polacy? Jakiego Rewizora stworzą sobie tym razem?

Jacek Jabrzyk przyznaje, że wspólnie z Mikołajem Mikołajczykiem – choreografem, bardzo ciężko pracują nad tym, aby wyciągać z gogolowskiego świata całe wariactwo, które jest tam wpisane, a także pogubienie ludzi. – W przedstawieniu nie skupiamy się na samej historii gogolowskiej. Ona jest, płynie, jest po prostu dobrze napisana, ale na tym, co ona powoduje z bohaterami. Mam nadzieję, że w spektaklu będzie dużo takich momentów, kiedy będziemy mieli szansę zajrzeć pod maski bohaterów, przypatrzeć się im i przeżyć coś we spół z całym zespołem aktorskim, który pracuje z dużym oddaniem i zaangażowaniem – mówi reżyser.

Jednym z najważniejszych elementów „Rewizora” będzie ruch, za który odpowiada znany i ceniony choreograf – Mikołaj Mikołajczyk.

- W przedstawieniu będzie dosyć dużo tańca. Począwszy od takich tańców jak zachodni Twist, a skończywszy na polskim Krakowiaku. Będzie też dużo charakterystycznych lalkowych ruchów. A to wszystko slapstickowe, bardzo sztuczne, przez co, wydaje mi się, bardzo bliskie i prawdziwe – mówi choreograf.

Obok aktorów Teatru Dramatycznego na scenie pojawią się gościnnie: Jan Jurkowski, Tomasz Robak oraz Krzysztof Wieszczek – aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie znany telewidzom z takich seriali jak „Szpilki na Giewoncie”, „Majka” czy „Na Wspólnej”.

- Mamy nadzieję, że aktorzy poprzez swoje wszechstronne talenty: mówią, śpiewają, tańczą, w najróżniejszych teatralnych konfiguracjach, będą w stanie nas wszystkich wciągnąć

do środka, do tych historii, które powstają między nimi, i do tych ich przeżyć. Bardzo silnie starałem się wyciągać z aktorów to, co jest najbardziej osobiste, bo to mnie w teatrze najbardziej interesuje – mówi Mikołaj Mikołajczyk, choreograf.

Realizatorzy przyznają, że są bardzo pozytywnie zaskoczeni Białymstokiem.

- Jest to naprawdę piękne miasto, bardzo otwarte, bardzo ciekawe i specyficzne. Z jednej strony europejskie, a z drugiej ma jakąś taką swoją specyfikę, niepowtarzalną zupełnie gdzie indziej. Bardzo dobrze nam się tutaj pracuje, bardzo dobrze się tu czujemy i po pracy również czerpiemy dużą przyjemność z przebywania w tym miejscu – mówi Jacek Jabrzyk.

Bilety na spektakl dostępne są w Kasie Teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

___

źródło: mat. prasowe teatru/www.dramatyczny.pl