Pierwszym gościem festiwalu Literacki Sopot jest Jelena Czyżowa – rosyjska powieściopisarka i eseistka, szefowa petersburskiego oddziału PEN Clubu.  „Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami tematem wiodącym tegorocznej edycji będzie literatura rosyjska” – tłumaczy Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Miasta Sopot.  „Liczne spotkania autorskie, debaty, pokazy filmowe będą stanowić pretekst do debaty o współczesnej Rosji.  Do udziału w festiwalu zaprosiliśmy polskich autorów, reportażystów piszących o Rosji, a także przedstawicieli środowiska rosyjskich twórców kultury, którzy sprzeciwiają się obecnej rzeczywistości politycznej w ich kraju. Wśród nich znajduje się Jelena Czyżowa – laureatka rosyjskiego Bookera za książkę „Czas kobiet”.

Trzecia edycja festiwalu Literacki Sopot odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia 2014. Szczegółowe informacje już wkrótce na www.literackisopot.pl i www.facebook.com/LiterackiSopot

Jelena Czyżowa (ur. 1957 w Leningradzie) — rosyjska powieściopisarka i eseistka. Dyrektorka petersburskiego oddziału PEN Clubu. Redaktor naczelna międzynarodowego czasopisma „Wsiemirnoje Słowo”. Tłumaczka z języka angielskiego. Mieszka w Sankt Petersburgu. Rodzinne miasto oraz kobiety to główni bohaterowie jej twórczości. Laureatka Rosyjskiego Bookera 2009 za powieść „Czas kobiet”.

___

inf. nadesłana