Putin. Człowiek bez twarzy

Masha Gessen

Tytuł oryginalny: The Man Without a Face – The Unlikely Rise of Vladimir Putin

Przekład: Julia Szajkowska, Magda Witkowska

Wydanie I

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Premiera: 1 marca 2012

Polska premiera odbędzie się równocześnie z premierą światową

1 marca 2012 odbędzie się polska i światowa premiera krytycznej biografii Władimira Putina autorstwa Mashy Gessen „Putin. Człowiek bez twarzy”, wyd. Prószyński i S-ka (The Man Without a Face – The Unlikely Rise of Vladimir Putin) opisującej zaskakującą karierę Putina jako pozbawionego błyskotliwych talentów funkcjonariusza KGB, który został prezydentem Rosji i zlikwidował dorobek demokratycznych przemian, sprawiając, że kraj ponownie stał się zagrożeniem dla świata i jego własnych obywateli. „Putin – człowiek bez twarzy” to najodważniejsza i najbardziej aktualna książka o Putinie – ukazuje się w przeddzień wyborów prezydenckich w Rosji.

Masha Gessen korzystając z nowych źródeł informacji napisała historię, ukazującą polityczne manipulacje wojną, terroryzmem i ludzkim życiem, manipulacje, które tworzą dzisiejsze oblicze rosyjskiego imperium. „Putin – człowiek bez twarzy” to najbardziej prawdziwa i jednocześnie najodważniejsza książka o premierze Rosji. To opowieść o zaskakującej karierze Putina – pozbawionego błyskotliwych talentów funkcjonariusza KGB, który został prezydentem Rosji i niemal błyskawicznie zlikwidował dorobek demokratycznych przemian, sprawiając, że kraj ponownie stał się zagrożeniem dla świata i jego własnych obywateli.

Wyniesiony na stanowisko przez otoczenie chorego i w szybkim tempie tracącego popularność Borysa Jelcyna, Putin wydawał się idealnym kandydatem na marionetkowego prezydenta posłusznego we wszystkim oligarchom. Jednak reżyserzy tego spektaklu grubo się pomylili. Zyskawszy stanowisko Putin niespodziewanie pokazał swoją drugą twarz: nieustępliwego i łatwo zdobywającego popularność polityka, który zamierzał stawiać światu własne warunki. Przejął kontrolę nad mediami, rozprawił się z przeciwnikami politycznymi (którzy skończyli na wygnaniu albo w grobie) i zniszczył jeszcze nieokrzepły system wyborczy, koncentrując całą władzę w rękach swoich zwolenników.

Książka została uznana przez tygodnik „Newsweek” za jedną z najbardziej oczekiwanych w 2012 roku.

Masha Gessen (ur. 1967 r.), rosyjska dziennikarka, w latach 1981 – 1991 pracowała w Stanach Zjednoczonych, później wróciła do Moskwy, gdzie mieszka obecnie. Pisała m.in. dla „The New Republic” I “New Statesman”. Jest rosyjską korespondentką „US News & World Report”. Jest autorką kilku książek dotyczących głownie życia społecznego i politycznego współczesnej Rosji a także biografii słynnego rosyjskiego matematyka Grigorija Perelmana.

Fragment książki:

„Prawdopodobnie najbardziej absurdalne w karierze Putina jest to, że ludzie, którzy wynieśli go na wyżyny władzy wiedzieli o nim nie więcej, niż czytelnicy tej książki, którzy otwierają ją najpierwszej stronie. Borys Bierezowski powiedział mi, że nigdy nie przyszło mu nawet do głowy, by uważać Putina za przyjaciela; nigdy też nie dostrzegł w nim niczego interesującego. Mocne słowa w ustach człowieka, który zwykł wciągać na swoją orbitę każdego w kim dostrzegł ślady intelektu i ambicji. Te same cechy Władimira Władimirowicza, które stworzyły dystans między nim a Bierezowskim, zmieniły się nagle w zalety, gdy pojawił się problem następcy Jelcyna. Putin, pozbawiony osobowości i własnych ambicji miał być według Berezowskiego uległy i zdyscyplinowany. Bierezowski nie móg się bardziej mylić.” (…)

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki

PUTIN. CZŁOWIEK BEZ TWARZY