Chór Aleksandrowa rusza w trasę koncertową po Polsce. Zagości on w 8 miastach: Gdańsku (5 X 2012 piątek), Ostródzie (6 X 2012 sobota), Kozienicach (7 X 2012 niedziela), Krakowie (8 X 2012 poniedziałek), Warszawie (9 X 2012 wtorek), Ostrowcu Świętokrzyskim  (10 X 2012 środa), Wrocławku (11 X 2012 czwartek), Zielonej Górze (12 X 2012 piątek).

Chór Aleksandrowa to jedna z najbardziej znanych grup artystycznych. Jego nazwa wiąże się z założycielem i pierwszym dyrektorem chóru – Aleksandrem Aleksandrowem,  profesorem moskiewskiego konserwatorium. Następnie zespołem kierował Borys Aleksandrow, który nie tylko podtrzymywał  najlepsze tradycje z czasów, gdy dyrektorem był ojciec Aleksandrowa, ale również rozwijał możliwości chóru osiągając granice perfekcji.

W repertuarze chóru znajduje się ponad 2 tys. Utworów – od pieśni żołnierskich przez narodowe i ludowe,  muzykę sakralną po utwory kompozytorów rosyjskich i światowych, a także arcydzieła światowej muzyki popularnej. Chór składa się z 3 sekcji wokalnych – tenor, baryton i bas. Orkiestra jest połączeniem zachodnich i rosyjskich instrumentów  takich jak np.: bajan, bałałajka. Chór, liczący ponad 130 osób, koncertuje na całym świecie, dając świadectwo kunsztu rosyjskiej sztuki muzycznej i baletowej.

Jako osoba, która miała okazję podziwiać występ chóru wielokrotnie, mogłabym zapisać wiele stron na temat ich artystycznego fenomenu. Ograniczę się jednak do cytatu z  montrealskiej gazety La Presse – Ich koncert to fajerwerk wykonawczej maestrii.

Szczegóły trasy koncertowej na stronie: www.chor-alexandrowa.pl

Oprac. Paula Obara