12 czerwca od roku 1994 obchodzony jest w Rosji jako oficjalne święto państwowe noszące nazwę DNIA ROSJI. Z tą datą wiąże się kilka ważnych dla Rosjan wydarzeń. W 1990 roku, podczas Zjazdu Deputowanych Ludowych, ogłoszono deklarację suwerenności państwowej, a w roku następnym, również 12 czerwca, odbyły się pierwsze wybory prezydenckie.

Dzień ten obchodzono bardzo uroczyście, tak jak na Rosjan przystało. W związku z przygotowaniami na pięć dni zamknięto Plac Czerwony. W całym kraju zaplanowano ponad 1,5 tys. imprez. Największa z nich – koncert „Rossija Mołodaja” na Placu Czerwonym – zakończyła się uroczystym odśpiewaniem hymnu i pokazem sztucznych ogni.

Poza oficjalnymi uroczystościami, odbyły się również liczne wiece opozycji. Najwięcej demonstrantów wzięło udział w tzw. „marszu milionów”, który rozpoczął się na Placu Puszkina. Demonstranci przeszli do Placu Sacharowa, gdzie odczytano Manifest Wolnej Rosji.

Święto państwowe w Rosji zbiegło się w Polsce z EURO 2012 i meczem Polska-Rosja, zakończonym remisem 1:1. Władze Warszawy wyraziły zgodę na przemarsz rosyjskich kibiców przed planowanym meczem. Kibice „Sbornej” przeszli spod dworca Warszawa-Powiśle na Stadion Narodowy. Niestety, pomimo wcześniejszych zapewnień, doszło do starć między kibicami reprezentacji Polski i Rosji.

Paula Obara