I Międzynarodowy Festiwal Aktualnego Kina Naukowego 360˚ zadebiutuje w Moskwie w dniach od 23 września do 2 października. Celem imprezy jest stworzenie nowego podejścia do nauki i uzmysłowienie jej roli w naszym otoczeniu, co wydaje się zjawiskiem globalnym oraz dotyczącym każdego środowiska. Premiery filmowe zostaną zaprezentowane w Muzeum Politechniki, ale niektóre pokazy odbędą się również w największych moskiewskich uniwersytetach (m.in. w Uniwersytecie Moskiewskim im. Łomonosowa) oraz w kinie „Pionier”. Festiwal skierowany jest zarówno do studentów, aktywnych młodych ludzi, którzy są chętni do odkrywania i badania nowych zjawisk, jak i do profesjonalnych środowisk naukowych oraz dokumentalistów filmowych.

W programie znalazły się 24 filmy, które były wyświetlane na międzynarodowych festiwalach w przeciągu ostatnich dwóch lat i zostały uznane za najciekawsze oraz najbardziej aktualne produkcje w tej kategorii. Są to współczesne filmy dokumentalne o badaniach naukowych, prezentujące jednocześnie aspekt społeczny omawianego zjawiska. W wyborze produkcji kierowano się takimi kryteriami jak: aktualny wymiar podejmowanej tematyki naukowej, wyrazista autorska pozycja oraz przejrzystość przedstawienia. Festiwal oscyluje wokół produkcji filmowych z Północnej i Południowej Ameryki, Europy (wraz z Rosją), Azji i Australii.

Na festiwal składają się trzy programy: Główny, Eksperymentalny i Krótkometrażowy. Imprezę otworzy film „Фрикономика” (Freakonomics), nakręcony na podstawie bestsellera ekonomisty Stevena D. Levitta i dziennikarza Stevena J. Donohue. Natomiast na zakończenie festiwalu widzowie będą mieli okazję zobaczyć film „В бесконечность” (Into Eternity). Jego reżyser, Michael Madsen, osobiście zaprezentuje swój obraz rosyjskiej publiczności.

Poza konkursem głównym, odbędą się różnego rodzaju wykłady, dyskusje i zajęcia. Wezmą w nich udział nie tylko dokumentaliści filmowi, ale również naukowcy i badacze – nierzadko bohaterowie prezentowanych produkcji.

________

Więcej informacji na stronie: www.360.polymus.ru

Inf. własna RR