45 krajów, 1230 uczestników, ponad 200 tys. książek, około 500 przedsięwzięć i 36 tys. pawilonów wystawowych – tak prezentują się 24. Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie, które rozpoczęły się dziś w Ogólnorosyjskim Centrum Wystawowym i potrwają do 12 września.

Gościem honorowym targów w tym roku są Włochy. Do Moskwy przybędzie delegacja ponad stu włoskich działaczy kultury – wydawców, prozaików, poetów, dramaturgów, krytyków, dyplomatów, dziennikarzy. 10 września nazwany został Dniem Włoch. Z tej okazji odbędą się obrady przy okrągłym stole, których hasło brzmi: „Rosjanie i Włosi. Wzajemne relacje przez pryzmat literatury” oraz „Rosyjski i włoski przemysł wydawniczy: aktualna sytuacja, tendencje i perspektywy”. W tym dniu odbędzie się także prezentacja rosyjsko-włoskiej nagrody literackiej przyznawanej młodym autorom «Радуга», po czym grupę włoskich pisarzy czeka przejażdżka koleją Transsyberyjską.

Obecni na Targach Amerykańscy eksperci podejmą kwestię współczesnych mediów. Wezmą udział w dyskusji na temat, czy w dzisiejszych czasach istnieje jeszcze zapotrzebowanie na księgarnie. Przedmiotem dyskusji będzie również temat: „Przestrzeń medialna wokół literatury w Rosji i Ameryce: literatura, krytyka, Facebook, Twitter”. Eksperci zastanowią się również jak w dobie Internetu z prawnego punktu widzenia przedstawia się kwestia praw autorskich.

Organizatorzy Targów zapraszają także do udziału w konferencji „Trudności przekładu artystycznego” i w seminarium „Rosja w przekładzie”. Swoją premierę na Targach będzie miał projekt «On Demand Russia», w ramach którego uczestnicy będą mogli zapoznać się z współczesnymi technologiami, wykorzystywanymi w przemyśle wydawniczym i drukarskim. Program Targów zakłada również obrady przy okrągłym stole: „Poezja XXI wieku. Życie bez czytelnika?” oraz „Pisarz i władza. Między młotem a kowadłem: Związek Pisarzy ZSRR”.

Przewidziano również wystąpienia nie tylko prozaików i poetów, ale także dziennikarzy, aktorów, reżyserów, artystów, muzyków, biznesmenów, kucharzy, modeli. Swój udział w targach zapowiedzieli m. in. Dmitrij Bykow, Władimir Wojnowicz, Władimir Sorokin, Daria Doncowa, Siergiej Łukjanienko, Aleksander Prochanow i inni.

Ambasady Kuby i Federacji Rosyjskiej zorganizują prezentację projektu „Ulubiona i nieznana Kuba: nowe propozycje dla rosyjskich wydawnictw”, a Centrum Kultury przy Ambasadzie Izraela w Rosji zaprezentuje książki izraelskich autorów.

Pierwszy dzień Targów to podsumowanie corocznego konkursu «Книга года». Nagrodzeni zostaną zwycięzcy konkursów «Книжная премия Рунета» i «Университетская книга»–2011.