Wiktor Sosnora, petersburski poeta, pisarz, dramaturg, folklorysta, autor kilkudziesięciu książek został laureatem rosyjskiej nagrody «Поэт». Oprócz pamiątkowego dyplomu oraz orderu otrzyma także nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy dolarów.

Nagroda «Поэт» przyznawana jest od 2005 roku poetom piszącym w języku rosyjskim. Nagradzani są oni nie za konkretny utwór czy książkę, ale za całokształt i wkład w rozwój poezji rosyjskiej. O przyznaniu nagrody decyduje dziewięcioosobowe jury, w skład którego wchodzą historycy kultury i działacze literaccy.

Wiktor Sosnora jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. nagrody imienia Apollona Grigoriewa «Северная Пальмира» i Andrieja Biełego  «Крутая лестница». Jego wiersze zostały przetłumaczone na język angielski, bułgarski, węgierski, czeski, szwedzki i wiele innych.

Sosnora brał udział w wystąpieniach w USA, Paryżu, Rzymie, Stambule, ale odkąd stracił słuch ogranicza kontakty z ludźmi – nie udziela wywiadów i nie pojawia się na wieczorach jubileuszowych organizowanych na jego cześć. Możliwe jednak, że weźmie udział w ceremonii wręczenia nagrody «Поэт», która odbędzie się 24 maja.

(źródło: www.rg.ru)