Zostały niecałe 2 tygodnie do Wisły! – Festiwalu Filmów Polskich w Rosji.

W tym roku zapowiada się szczególnie ciekawie. Na zaproszenie do Moskwy zjadą najwybitniejsze osobistości polskiego kina, m.in.: Feliks Falk ze swoim filmem „Enen”, Paweł Sala z „Matką Teresą od kotów” czy Marcin Wrona z „Chrztem”.

Filmem otwierającym tegoroczny festiwal będzie, obsypana nagrodami „Wenecja” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego, ze zdjęciami Artura Reinharta, za które otrzymał Złotą Żabę na festiwalu Camerimage (2010).

Centrum wydarzeń będzie oczywiście Moskwa. Filmy będą wyświetlane w dwóch kinach. Pierwsze z nich, kino „Chudożestwiennyj”, usytuowane przy słynnym Arbacie, to kino o historycznym znaczeniu. To tu ponad 85 lat temu miał swoją premierę film Eisensteina „Pancernik Potiomkin”. Drugie kino, w którym będą gościć nasze rodzime produkcje to kino „Fakieł”, bardzo popularne i lubiane przez moskiewską widownię. Festiwal będzie odbywał się również w Jekaterynburgu oraz Niżnim Nowgorodzie.

Poza znakomitymi filmami, w ramach festiwalu zostaną zaprezentowane najlepsze animacje ze studia SE-MA-FOR. Między innymi „Ichthys” czy „Danny Boy” – Marka Skrobeckiego, niezwykle utalentowanego twórcy tradycyjnej, kukiełkowej animacji poklatkowej.

W tym roku bardzo ciekawie zapowiada się sekcja filmów krótkometrażowych najbardziej uzdolnionych studentów Szkoły Filmowej w Łodzi i Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy. W programie: etiudy fabularne oraz dokumenty. W ramach filmów młodego pokolenia zaprezentowane zostaną również trzy krótkie metraże (ok. 30 min.) zrealizowane „pod skrzydłami” Studia Munka.

Festiwal rusza już 15 kwietnia!

(źródło: www.festiwalwisla.pl)