19-26 sierpnia MELODRAMA 2012

Jelcz – Laskowice

Europejski Festiwal Szkół Teatralnych na Dolnym Śląsku

Miejsce spektakli i warsztatów: park za Urzędem Miasta i Gminy, ul. Witosa 24, godzina 20:00
Miejsce imprez i monodramów: Ośrodek Muzyczna Plaża nad stawem, ul. Stawowa 30, po spektaklach

Melodrama to międzynarodowy festiwal szkół teatralnych, który odbywa się co roku w sierpniu w podwrocławskiej miejscowości Jelcz–Laskowice. Ideą festiwalu jest teatr międzynarodowy, łączący i respektujący odmienność kultur. Na festiwalu goszczą studenci, aktorzy oraz przedstawiciele szkół teatralnych.

W tym roku organizatorzy będą gościć przedstawicieli aż z dziewięciu państw, m.in. Rosję (St. Petersburg), Grecję (Ateny), Austrię (Graz), Litwę (Wilno) i inne akademie. Oprócz szkół teatralnych festiwal otwiera się również na akademie muzyczne.

Ponadto w czasie trwania festiwali zawsze odbywają się otwarte międzynarodowe warsztaty teatralne prowadzone przez przedstawicieli każdej ze szkół. Melodrama stworzona jest w celu utworzenia sieci porozumienia pomiędzy szkołami teatralnymi w Europie. Należy szukać wspólnej drogi łączącej rożne idee i przemyślenia dotyczące teatru współczesnego.

25.08, godz. 20.00
Rosja (St. Petersburg)
FuturismZrim
Państwowa Akademia Sztuk Teatralnych

Reżyseria: Prof. Yuri Vasiljev
Scenografia/kostiumy: Alla Kasjan
Muzyka: Stepan Pekteev, Evgeny Kykhalov
Światła: Aleksei Samsonov, Dmitrii Udovichenkov
Dźwięk: Aleksandr Nikanorov, Oleg Molitvin
Czas trwania: 120 min

Spektakl narodził się w trakcie warsztatów studentów nad głosem i mową w studio aktorsko-reżyserskim profesora Anatolya Praudina. Studio korzysta z tekstów niedramatycznych jako podstawy dla kreatywności. Spektakl „FuturismZrim” został stworzony na podstawie fragmentów utworów rosyjskich poetów futurystycznych. Z zamierzenia autorów to nie miały być teksty dramatyczne – nie ma w nich ani fabuły ani postaci. Każda z etiud ma swój własny charakter, używa teatralnego języka i ma własne niezależne życie, ale połączenie ich wszystkich może zostać użyte jako współczesna refleksja nad rosyjskim futuryzmem. Polifonia tych refleksji została zintensyfikowana przez współczesną orkiestrę bez instrumentów. Dwie części akcji oznaczają dwa obrazy: widoku ludzkiej duszy i widoku w jej kierunku. Pierwsza część, która jest dość okrutna, bada korzenie futuryzmu, natomiast druga to szkło powiększające ukazujące wewnętrzny świat bohaterów.

***

(Bezpłatne autobusy kursujące na trasie Urząd Miasta i Gminy – Ośrodek nad stawem odjeżdżać będą codziennie 15 minut po spektaklu. Autobusy powrotne odwożące do centrum miasta przewidziane są na godzinę 0:00 i 1.00)

Więcej informacji oraz program Festiwalu:
melodrama.com.pl

___

inf. prasowe/melodrama.com.pl