25 kwietnia 2017 Rosyjska Ruletka we współpracy z Wydawnictwem Editio zorganizowała już siódme spotkanie w ramach cyklu „Bliżej Rosji”. Tym razem naszym gościem był Maciej Jastrzębski – włocławianin, od lat korespondent zagraniczny Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Swoją dziennikarską przygodę rozpoczął od współpracy z radiową Trójką, następnie był reporterem rozgłośni regionalnej w Bydgoszczy, pracował również w Mińsku na Białorusi, obecnie mieszka w Moskwie. Wśród czytelników popularnością cieszą się jego książki - Matrioszka Rosja i JastrząbKlątwa gruzińskiego tortu, Krym: miłość i nienawiść oraz najnowsza – Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Editio w kwietniu 2017 roku.

Podczas spotkania poruszono kwestie, które zainteresowały nas jako ludzi zafascynowanych Rosją i krajami byłego Związku Radzieckiego, mentalnością, obrazem Rosjan oraz specyfiką ich języka. Dzięki długoletniej pracy w charakterze korespondenta radiowego w Rosji Maciej Jastrzębski miał szansę przypatrywać się pewnym zjawiskom w bezpośrednim kontakcie, dlatego rozmowa z Nim była niepowtarzalną okazją do konfrontacji naszych spostrzeżeń z Jego autorską wizją fascynującej nas Rosji, przede wszystkim Moskwy. Spotkanie poprowadził Paweł Łaniewski.

Obszerną relację ze spotkania można przeczytać na stronie Gazety Uniwersyteckiej UŚ: Tego kraju nie da się poznać w ciągu jednego życia.

Fot. Gabriela Kurpiel (© RR)