Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!

Prawidłowa odpowiedź:

Tytuł książki Arkadiusza Stempina, którą autor poświęcił Angeli Merkel to
Angela Merkel. Cesarzowa Europy

Egzemplarze książki Sojusznicy. Od Fryderyka i Katarzyny Wielkiej do Merkel i Putina wygrywają:

Wojciech Szyputa

za prawidłową odpowiedź i uzasadnienie:

Od zawsze interesowała mnie historia Niemiec. Do tego dochodzą skomplikowane, ale niezwykle ciekawe relacje Niemiec z Rosją na tle historii  Europy Środkowej. Żyjemy w czasach dynamicznych zmian, którym warto się przyglądać. Angela Merkel ma polskie korzenie, a jej młodość przypadała na lata byłej NRD. Niemcy są dziś hegemonem w Europie i motorem niezwykle ważnych zmian. Zawsze te sprawy bardzo mnie intrygowały i ciekawiły. Myślę, że i tą pozycję z wielkim apetytem wchłonąłbym, gdyż dochodzą do tego relacje historyczne począwszy od Fryderyka, a na Angeli Merkel kończąc. Na dokładkę mamy również Katarzynę, która tak wiele złego uczyniła w stosunku do Rzeczypospolitej i Putina, który rozpoczął dziwną grę z Europą Zachodnią. To wszystko jest bardzo zawiłe, ale warto poświęcić się tej pełnej lekturze, by poznać zawiłości polityki na szczytach władzy. Książka wydaje mi się fantastyczna. Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby udało mi się ją wygrać.

Małgorzata Gnojek

za prawidłową odpowiedź i uzasadnienie:

Sytuacja polityczna, której obecnie jesteśmy świadkami to minirozgrywki między poszczególnymi państwami. Bardzo ciężko niekiedy domyślić się kto z kim trzyma, a kto komu chce podłożyć przysłowiową nogę. Uważam, że książka Arkadiusza Stempina nie wyjaśni nam wszystkich pokrętnych relacji między państwami, ale może okazać się przydatna do częściowego odkrycia taktyki graczy. Myślę, że będzie cennym źródłem informacji i chociaż w pewnym stopniu zaspokoi moje wewnętrzne głosy, które wciąż nie potrafią przypiąć odpowiedniej łatki relacjom niemiecko-rosyjskim. Sojusznicy, a może jednak wrogowie?

Sylwia Graboś

za prawidłową odpowiedź i uzasadnienie:

Książkę Sojusznicy chciałabym wygrać dla swojej mamy, która interesuje się osobą Angeli Merkel. Często, mówiąc o niej, przywołuje postać Margaret Thatcher, którą uważa za bardzo ciekawą historycznie :) Ta książka byłaby najlepszym prezentem z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

_____

Serdecznie gratulujemy!

Ze zwycięzcami skontaktujemy się mejlowo.