Koło Naukowe Rosyjska Ruletka serdecznie zaprasza studentów i pracowników Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej do Teatru Śląskiego w Katowicach na spektakl Ożenek Nikołaja Gogola w reżyserii Nikołaja Kolady. W rolach głównych występują: Grażyna Bułka, Alina Chechelska, Ewa Leśniak, Krystyna Wiśniewska, Jerzy Głybin, Antoni Gryzik, Zbigniew Wróbel, Jerzy Kuczera, Wiesław Kupczak, Michał Piotrowski, Marek Rachoń oraz Marcin Szaforz.

Spektakl odbędzie się 4 listopada 2015 r(środa) o godz. 19.00.

Spektakl w języku polskim

OBSADA:

Grażyna Bułka Agafia Tichonowna, córka kupca, panna na wydaniu
Alina Chechelska Duniaszka, dziewczyna w domu
Ewa Leśniak Fiokła Iwanowna, swatka
Krystyna Wiśniewska Arina Pantelejmonowna, ciotka
Jerzy Głybin Żewakin, marynarz
Antoni Gryzik / Zbigniew WróbelJajecznica, egzekutor
Jerzy Kuczera Anuczkin, emerytowany oficer piechoty
Wiesław Kupczak Starikow, kupiec
Michał Piotrowski Stiepan, służący Podkolesina
Marek Rachoń Podkolesin, urzędnik, radca dworu
Marcin Szaforz Koczkariow, przyjaciel Podkolesina
Zbigniew WróbelAntoni Gryzik Wania
Karol Gaj (Absolwent Studium Aktorskiego pzy Teatrze Śląskim) / Mariusz Orzełowski Bałałajkarz

Wojciech Smolarczyk Nikodim, Robert Witkowski Fieofan, Jerzy Śpiewakowski Jemieljan, Sebastian Zastróżny Falalej (sceny zbiorowe)

O SPEKTAKLU

Dwaj Rosjanie i komedia

Premierę komedii „Ożenek” Mikołaja Gogola przygotuje jesienią na Dużej Scenie jeden z najgłośniejszych współczesnych reżyserów rosyjskich – Nikołaj Kolada. Krytycy zarzucali mu przez lata, że wręcz ośmiesza Rosję, bo zamiast pięknych ludzi, pokazuje wszystko i wszystkich w krzywym zwierciadle i z elementami kiczu. – Niech ci, co to piszą poczytają Gogola! Jemu też zarzucano, że gardził Rosją, a on ją bardzo kochał. I ja kocham Rosję, ale piszę o tym, co mnie boli, o moim życiu. Każda moja sztuka jest o mnie, o tym, w czym uczestniczyłem, co widziałem, co mi się przyśniło – mówił w jednym z wywiadów. Mariaż z rosyjską literaturą w październiku na Dużej Scenie. Co ważne, na potrzeby spektaklu powstało nowe tłumaczenie „Ożenku” na język polski. (inf. ze strony www.teatrslaski.art.pl).

REALIZATORZY SPEKTAKLU

Nikołaj Kolada reżyseria i opracowanie muzyczne
Agnieszka Lubomira Piotrowska przekład
Anna Tomczyńska, Nikołaj Kolada scenografia i kostiumy