O tym, że rosyjski sport siatkówką stoi, żadnego miłośnika tej dyscypliny przekonywać nie trzeba. Siatkarze reprezentacji Rosji to aktualni halowi złoci medaliści igrzysk olimpijskich oraz mistrzowie Europy. Natomiast rosyjskie siatkarki to obecne halowe mistrzynie świata i Europy.

W dniach 27 – 1 czerwca br. odbył się turniej siatkówki plażowej FIVB Anapa Open, który był  rozgrywany w pięknym rosyjskim kurorcie, w Kraju Krasnodarskim. To już druga edycja tego turnieju organizowana w Anapie, która jest trzecim miastem, obok Moskwy i Sankt Petersburga, które w tym roku gości gwiazdy siatkówki plażowej.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła para niemiecka Victoria Bieneck i Julia Grossner, która pokonała 2:0 (22:20, 21:19) rosyjską parę Jekaterinę Syrcewą i Aleksandrę Sziriajewą. Na podium znalazła się także inne reprezentantki Rosji, Jewgenia Ukołowa i Maria Prokopiewa, która w meczu o trzecie miejsce pokonała 2:0 hiszpańskie siatkarki Angelę Herrero i Paulę Gutierrez. W 2013 roku złoty medal zdobyły Ekaterina Komyłakowa i Ewgienia Ukołowa, natomiast brązowy medal wywalczyły Maria Prokopiewa i Swietłana Popowa.

W turnieju męskim na podium znalazła się para Konstantin Semenow i Wiaczesław Krasilnikow, którzy zdobyli II miejsce ulegając w finale parze łotewskiej Martin Plavins i Aleksandr Solovejs 2:1 (21:16, 24:26, 15:13). W 2013 roku turniej wygrała para Konstantin Semenow i Jarosław Koszkarew, a brązy medal wywalczyli Aleksej Pastukhow i Wiaczesław Krasilnikow.